Być modnym. Co jest teraz modne? Rola mody w życiu

Jak być modnymModne ubrania, eleganckie buty i stylowe dodatki: czy to marzenie każdego z nas? Z pewnością wiele osób, które przeczytały ten wpis od razu pomyślało o zakupach, nowych rzeczach i ciekawych stylizacjach. Tak, lubimy być modni, dobrze wyglądać i dobrze czuć się w tym, co mamy na sobie. Dotyczy to zarówno kobiet i mężczyzn, ludzi w każdym wieku. Jaką rolę moda odgrywa dziś w naszym życiu i czy naprawdę tak chcemy być modni?

Co może być modne?

Moda kojarzy się nam z ubraniami i dodatkami. Tak naprawdę moda odnosi się do znacznie większej ilości rzeczy, zjawisk, miejsc… Modne może być praktycznie wszystko.

  • Modny może być styl życia, na przykład robienie kariery czy postawienie na rodzinę i wychowywanie dzieci.
  • Dla wielu osób modny jest określony styl pracy, np. bycie wolnym strzelcem lub posiadanie własnej firmy zamiast pracowania na etacie.
  • Modny może być także określony światopogląd, np. dieta wegetariańska, bycie feministką itp.
  • Każdy z nas zna również wiele modnych miejsc, np. restauracji, pubów, kawiarni, klubów. W modnych miejscach warto się pokazywać, warto w nich bywać, jadać.
  • Modna może być też muzyka, jak również cała kultura.
  • Modne mogą być style w aranżowaniu wnętrz, np. styl eklektyczny czy powrót do stylu klasycznego, styl minimalistyczny czy retro.
  • Modne mogą być też określone przekonania i poglądy. Bardzo często są one propagowane przez osoby znane, które namawiają np. do sortowania śmieci, wykonywania badań profilaktycznych itp. W tym wypadku korzystają oni z popularności do zachęcenia innych do zrobienia czegoś pozytywnego i dobrego dla siebie oraz innych.

Niestety, modne mogą być również rzeczy negatywne, np. branie dopalaczy czy palenie papierosów. Jest tak zwykle w środowiskach ludzi młodych. Dla nastolatków modne może być także robienie określonych rzeczy, np. całowanie się z chłopakiem czy pierwszy seks w określonym wieku.

Co jest teraz modne?

Wiemy już, co może być modne, pozostaje jeszcze pytanie: co jest modne dzisiaj? Jak powinniśmy żyć, aby żyć modnie, zgodnie z najnowszymi trendami?

1. Styl ubierania się

Jeśli chodzi o styl ubierania się, moda zmienia się bardzo dynamicznie. W modzie jest - na szczęście dla wielu - ponadczasowa klasyka. Wracają kroje spodni z lat 70-tych i 80-tych, dodatki retro oraz wygodne, krótkie fryzury, co z pewnością ucieszy panie: wielbicielki wygodnych cięć.

2. Uroda

W przypadku dbania o urodę, w modzie jest minimalizm i stawianie na naturę: na topie są naturalne kosmetyki oraz te, które wykonujemy sami w domu. Domowej roboty krem czy maseczka to najmodniejszy kosmetyk, jaki możemy sobie zafundować.

3. Moda "eko"

Podobnie jest z pracami domowymi: wiele osób nie może obyć się bez chemii w czasie sprzątania. A gdyby tak zamienić ją na naturalne, ekologiczne środki do czyszczenia na bazie sody, kwasku cytrynowego i octu? Wiele osób chętnie zamienia kupne środki do czyszczenia na te, które wykonuje samodzielnie w domu. Dziś możemy znaleźć wiele "przepisów" na domowej roboty proszek do prania czy kapsułki do zmywarki.

Moda na bycie "eko" idzie dalej: zastępujemy foliowe reklamówki torbami wielokrotnego użytku. Często opatrzone są ciekawymi grafikami i napisami, przez co stają się elementem stylizacji: o wiele bardziej eleganckim niż foliowa torebka z logo supermarketu. Jeśli chcemy być "eko" sortujemy śmieci, ograniczamy używania plastikowych opakowań, przerabiamy stare rzeczy na nowe…

4. Sposób odżywiania się

A co z jedzeniem, dietą? Co jest dziś modne? Czy na topie jest bycie na diecie? Niekoniecznie. Nadal gorącym trendem jest zdrowa żywność, ale zamiast jedzenia light (które jak udowodniono nie zawsze jest zdrowe) chętniej sięgamy po zdrowe warzywa i owoce z ekologicznych upraw lub ogródka babci. Wiele osób kupuje owoce i warzywa od ogrodnika lub uprawia je we własnym ogrodzie, zaopatruje się w nabiał w zaprzyjaźnionym gospodarstwie oraz nabiał u gospodarzy, samodzielnie piecze chleb, nabywa wędliny prosto od rzeźnika, rezygnuje ze spożywania przetworzonej żywności. Takie podejście do żywienia jest bardzo modne i przemawia do coraz większej ilości osób. Szczególnie są im wierne osoby młode ale i rodziny z małymi dziećmi: opiekunowie dbają, aby ich pociechy jadły zdrowo i miały zbilansowaną dietę. Na niejednym blokowym balkonie znaleźć możemy więc mini ogródek z samodzielnie wyhodowaną w donicy sałatą czy marchewką. I to jest właśnie bardzo trendy.

5. Życie zawodowe

A co z modą w życiu zawodowym? Jaka praca jest dziś modna? Przede wszystkim taka, która daje satysfakcję. Istniej oczywiście kilka modnych zawodów, jak lekarz, prawnik, architekt czy psycholog. Są to tak zwane zawody prestiżowe. Poza tym modne są obecnie zawody z branży IT, która jest dziedziną bardzo dobrze rokująca na przyszłość. A co z typem pracy? Czy nadal modna jest praca na etacie? Okazuje się, że wypiera ją trend pracy zdalnej ale i pracy na własny rachunek, np. jako wolny strzelec. Modne jest również zakładanie firm, np. przez młode matki czy osoby młode.

Rola mody w życiu współczesnego człowieka

Jak postrzegamy to, co jest modne? Czy to dla nas ważne, czy jednak żyjemy tak, jak chcemy? Warto to przeanalizować zgodnie z naszym rozwojem, zaczynając od dziecka, a kończąc na osobie dojrzałej.

Moda w życiu dziecka
Jest ważna, choć maluchy nierzadko zupełnie nie zdają sobie z tego sprawy. Dziecko postrzega to, co jest modne w jego świecie przez pryzmat rówieśników: modna jest zabawka, jaką ma kolega, hulajnoga koleżanki czy wyprawienie urodzin w klubie dziecięcym z wieloma atrakcjami.

Moda w życiu nastolatka
Młode osoby, których tożsamość i charakter dopiero się kształtują, podlegają bardzo dużej presji rówieśników, wzorują się na nich, próbują znaleźć swoje miejsce w grupie, w społeczeństwie. Jeśli nie mają pomysłu na siebie, zaczynają kogoś naśladować, kopiować, patrzeć na to, jak wpasować się w grupę, jak zostać zaakceptowanym. Jak to dziś zrobić? Ubierając modne ubrania, stylowe dodatki, posiadając modne gadżety, bywając w modnych miejscach, słuchając modnej muzyki. Nastolatek bardzo łatwo ulga modzie na to, co zakazane, o czym była mowa już wcześniej, np. na palenie papierosów czy spróbowanie alkoholu.

Moda w życiu dorosłego człowieka
Odgrywa istotną rolę, ale oczywiście wszystko uzależnione jest od stylu życia danej osoby. Inaczej modę postrzega kobieta, a inaczej mężczyzna. Kobieta interesuje się modą, czyli tym, co warto nosić i jak wyglądać. Od kobiet bowiem wymaga się nienaganianego wyglądu i odpowiedniej prezencji. Panie śledzą trendy w urodzie, chcą wiedzieć, jak o siebie dbać. Interesują się tym, co jest modne w świecie kultury: jakie książki warto przeczytać i jakie filmy obejrzeć. Interesują je nowinki ze świata diet, zdrowego stylu życia. Młode matki śledzą z kolei modowe wieści na temat pielęgnowania dzieci, interesują się tym, jakie ubranka i zabawki są obecnie modne, aby dziecko było zawsze modnie ubrane i miało zabawki, które wspierają odpowiednio jego rozwój. Z kolei mężczyzna poszukuje modnych ubrań, dodatków ale i gadżetów. Panowie chcą modnie wyglądać, posiadać dobrej jakości ubrania i ciekawe dodatki. Są w większości pragmatykami, szukają więc gadżetów, które ułatwią im życie i sprawią, że będzie przyjemniejsze. Poszukują również modnych sprzętów do domu, dobrego samochodu, dbają o to, aby dziecko miało modne ubrania, zabawki i gadżety. Dla ludzi dorosłych większego znaczenia nabywają modne miejsca ale i modne przekonania, np. dotyczące wykonywania badań profilaktycznych. O ile młode osoby o tym nie myślą, o tyle człowiek dorosły bardziej odpowiedzialnie zachowuje się w kwestii własnego zdrowia.

Moda w życiu seniora
Nie ma już tak dużego znaczenia. Osoba dojrzała, która wiele przeżyła i przeszła, nie dąży tak do posiadania modnych ubrań i gadżetów, jak młodsze osoby. Dla niej liczy się zachowanie dobrego zdrowia oraz radość i szczęście najbliższych. Co jeszcze może być modne w świecie seniorów? Oczywiście podróże i samorozwój, np. poprzez zapisanie się na kurs czy zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Komentarze