Brąz nie jedno ma imię, może być ciepły lub chłodny, jasny i ciemny i zawsze jest to barwa z charakterem. Ciekawostką jest fakt, że brąz jako samodzielna barwa w zasadzie nie istnieje, zawsze jest on kolorem porównywanym do czegoś i komponowany na jakiś wzór, pożywienia lub barw występujących w naturze np. czekoladowy brąz, dębowy czy słomkowy. Zobacz, jak znaleźć idealny kolor brązu i gdzie szukać brązowych inspiracji.
Odcienie brązu - ile ich jest?
Jak powstają najpiękniejsze odcienie brązu i ile ich właściwie jest? Nieskończenie wiele, ponieważ pod jedną nazwą kryją się wszystkie odcienie o brązowawym zabarwieniu ciemniejszym od beżu i jaśniejszym od czerni. Ponadto w sposób naturalny powstał podział stosowanych w aranżacji wnętrz i tych, które pojawiają się podczas pokazów mody na pięknych kreacjach i fryzurach modelek.
Brązowe włosy
Smacznie, kojarzące się z żywnością tony stosowane są w modzie. Zatem kupując szafę czy panele podłogowe raczej nikt nie marzy, by były one w odcieniu słodkiej lub gorzkiej czekolady. Ale kiedy wybieramy się do fryzjera, to najczęściej prosimy o koloryzację, której tony są właśnie zaczerpnięte z pożywienia. Wystarczy spojrzeć na nazwy farb do włosów: gorzka czekolada, mocha, cappuccino, palona kawa, słony karmel, jasna czekolada itp.
Nigdy też nie zdarza nam się prosić u fryzjera o pasemka w kolorze jasnego dębu czy venge. Dlatego też odcieni, szczególnie tych modnych w przypadku brązu jest bardzo wiele. Jednak zawsze kolorem wyjściowy jest koło barw i nazewnictwo z palety RGB. To właśnie na jej podstawie powstają wszystkie nowe odcienie.
Odcienie brązu
Podział odcieni brązu na ciepłe i zimne
Bez względu na to, czy wybieramy odcień farby do włosów, czy też kolor mebli podstawowy podział tej barwy pozostaje niezmienny. Zawsze możemy wybierać spośród odcieni ciepłych i zimnych. I jest to pierwsza decyzja, jaką najczęściej podejmujemy w przypadku brązu. Nie będziemy mieć natomiast tego problemu z niebieskim, czerwonym czy też żółtym ich temperatura jest z góry ustalona i możemy wybierać tylko między poszczególnymi odcieniami. W przypadku brązu decyzja będzie się znacznie trudniejsza i powinna być podejmowana w oparciu o konkretny cel.
Jeśli wybieramy brąz do wnętrza np. jako kolor mebli, płytek podłogowych lub ściennych, warto zastanowić się jaki efekt chcemy uzyskać. Ten o ciepłej barwie wprawdzie sprawi, że wnętrze będzie przytulne i ciepłe, ale też optycznie je zmniejszyć.
Jeśli szukamy brązowej sukienki czy farby do włosów, wybór ten również nie powinien być przypadkowy, ponieważ jak już na wstępie zaznaczyliśmy, brąz ma niejedno imię. Zawsze dobieramy go do typu urody, wówczas będziemy mieć pewność, że został wybrany ten najlepszy.
Ciepłe odcienie brązu
Wśród brązów wyszczególnionych w palecie RGB rozróżniamy:
- Brązowy #964B00 i jest to podstawy odcień tego koloru, który coraz rzadziej spotykamy
- Brunatny #70201F jest to ciemny brąz z domieszką szarości
- Cynamonowy #9D5B03 jeden z jaśniejszych odcieni
- Czekoladowy #8B4726 to ciepły odcień gorzkiej czekolady,
- Herbaciany #CC5D2B, powstaje on z kompozycji brązu i pomarańczy, jest jasny, spokojny o ciepłym zabarwieniu
- Kakaowy #906030 to z kolei mieszanka brązu z beżem
- Kasztanowy #4D1F1C to jedne z ciemniejszych odcieni, któremu udało się zachować lekko ciepłą temperaturę.
- Sepia #AC7A33 jasny ciepły odcień, spokojny, sielski i miły dla oka.
- Spiżowy #CD7F32 to jasny ciepły
- Ugier #DA7C20 to kolejny odcień jasnego brązu
- Chłodne odcienie brązu RGB
- Bury #6B5636 czyli szarobrązowy, nijaki spokojny, nijaki i chłodny
- Kawowy #2C1B01 bardzo ciemny chłodny brąz
- Palisander # 532F28 bardzo ciemny odcień egzotycznego drewna i chłodnym zabarwieniu
- Umbra #73542F chłodny pośredni odcień, często wykorzystywany w modzie pod bardziej chwytliwymi nazwami.
Jednak w praktyce, kiedy szukamy brązu, okazuje się, że ma on zupełnie inną nazwę, dzieje się tak dlatego, że kolorystyka to ta dziedzina życia, która wciąż się rozwija. A nic tak nie działa na nasze zmysły, jak ciekawa nazwa i barwa, na którą patrzymy.
Odcienie brązu w aranżacji wnętrz
Mówiąc o brązie w aranżacji wnętrz, w pierwszej kolejności myślimy o drewnie, to dlatego, że mamy do wyboru całą gamę płyt drewnopodobnych. Od rodzimych przez egzotyczne gatunki, które zachwycają usłojeniem, odcieniami, a niekiedy też teksturą.
Brązowe meble
Do najpopularniejszych w ostatnim czasie odcieni brązu zaliczamy:
- Dąb halifax ciepły z rozmytymi słojami, doskonale sprawdza się w salonie i sypialni. Jest to odcień o delikatnym mglisto mlecznym zabarwieniu, który łagodzi i udomawia każdą aranżację. Doskonale komponuje się z bielą, ale także czernią w loftowym wydaniu.
- Dąb Thermo czarnobrązowy to bardzo ciemny i chłodny odcień, który pięknie wygląda na zabudowie, a także w dużych przestronnych salonach. Dodaje luksusowego wymiary każdemu wnętrzu, sprawia, że staje się ono eleganckie i ponadczasowe. Można go komponować ze złotem i srebrem, a także czernią i jasnymi beżowymi odcieniami. Gaśnie jednak zestawiony z bielą, więc takich duetów lepiej unikać.
- Dąb Sorano czarno brązowy to kolejny piękny i bardzo głęboki odcień, który jest nadal bardzo rzadko spotykany w domach.
- Sosna bramberg z widocznymi słojami i jakby nadgryziona zębem czasu z widocznymi uszkodzeniami po kornikach. Ciepły o beżowym zabarwieniu, doskonale wpisuje się we wnętrza w stylu skandynawskim i loftowym. Ten odcień i wzór najlepiej jednak prezentuje się z mocnymi kontrastami. To dzięki nim rozkwita i staje się ekskluzywny.
- Modrzew górski to ciepły głęboki odcień urozmaicony widocznymi szaro brązowymi słojami. Piękny elegancki i bardzo przytulny.
- Dąb ariona szary to spokojny ciepły odcień o delikatnym szarym zabarwieniu, który bije rekordy popularności. Doskonale sprawdza się kuchniach, łazienkach i jako płyta na zabudowę do sypialni czy pokoju dziennego.
Wyposażenie domu w odcieniach brązu
Brąz coraz śmielej powraca na salony, po prawie dekadzie przerwy i mody na chłodne nowoczesne i minimalistyczne wnętrza w bielach i szarościach. Ponownie witamy jego wysokość! A będzie on wyznacznikiem dobrego stylu i elegancji w naszych domach. Nie oznacza to jednak, że wszystkie dotychczasowe meble i dodatki muszą zostać z domu wyrzucone i czekają nas zakupy. Rok 2023 to rok, który stoi pod znakiem wnętrz stylizowanych na te z Kraju kwitnącej Wiśni. A tam nic się nie marnuje, dlatego też akcenty w naszych domach będziemy dodawać do istniejących już aranżacji. I tak w pomieszczeniu z białymi ścianami i takimi też meblami, zawieszamy brązowe zasłony. Szare meble tapicerowane przykrywamy beżowymi lub brązowymi narzutami i tak otrzymujemy modne wnętrze w odcieniach brązu. Jednak uwaga, jeśli już się zdecydujecie na taką micro metamorfozę z tym kolorem w roli głównej, warto zadbać o odpowiedni dobór jego odcienia. Należy również pamiętać, że poszczególne jego tony dobrze się prezentują na różnych powierzchniach i fakturach. Jest to jeden z bardziej wymagających kolorów, dlatego, zanim podejmiecie ostateczną decyzję, warto zastanowić, jak będzie on wyglądał na danej powierzchni.
Wśród najciekawszych odcieni brązów, które doskonale się prezentują na domowych tekstyliach, znajdziemy:
Benjamin moore to jeden z odcieni venge, czyli bardzo ciemnego brązu, który będzie występował pod postacią wyposażenia i drewnianych i drewnopodobnych mebli, stylizowanych na te z lat 70 i 80 ubiegłego stulecia. Jeśli wyruszymy w sentymentalną podróż oczami wyobraźni, z pewnością we wspomnieniach znajdziemy stylowe aranżacje z meblami venge. Politurowane i fornirowane kredensy i stoły na wysoki połysk gościły w polskich domach już przed wojną, a potem na PRL-owskich meblościankach, regałach i kredensach. o Właśnie modnym stary - nowy kolor venge. Jest on inny od tego, którym zachwycaliśmy się jeszcze kilka lat temu, ale na tym właśni polega jego urok. I taki też odcień tego koloru będzie modny przez najbliższych kilka sezonów.
Kamelowy, czyli spokojny jasny brąz, który zachwycił nas już kilka lat temu, nadal pozostaje jednym z faworytów. Można zastosować go na zasłonach meblach tapicerowanych, a także dywanach.
Taupe, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza ciemnoszary, w rzeczywistości jest to jedne z najdziwniejszych odcieni brązu. Jest on kompozycją brązu z różem z domieszką szarości i tak właśnie wygląda. Spokojny ciepły i bardzo elegancki. Jeśli nie jesteście fanami kolorów ziemi, to właśnie on powinien wam przypaść do gustu. Nieoczywisty, bardziej słodki niż odcienie z tej gamy kolorystycznej, ale nadal mieszczący się brązowych tonacjach.
Rudy odcień brązu wpadający w rdzawy to propozycja dla odważnych ma on nutę pomarańczy, jest surowy i energetyczny, piękny i głęboki. Niby ciepły, ale z szorstkim akcentem. Doskonale sprawdzi się jak tapicerka meblowa lub dywan. Natomiast odradzamy stosowania go na zasłonach o roletach, które w tej barwie będą wyglądały ciężko.
Blady chłodny brąz nieco ciemniejszy niż beż i jaśniejszy niż kawa z mlekiem. To odcień pewniak można go stosować na ścianach, podłodze, kafelkach, meblach tapicerowanych. Jest spokojny, nie zmniejsza optycznie wnętrza i doskonale komponuje się z innymi kolorami.
Karmelowo czekoladowy brąz to kolor przedwojennych mebli, często spotykany na babcinych komodach i witrynach. Gustowny piękny jakże ciekawy, ponownie wraca do łask, a to za sprawą mody na wnętrza umeblowane sprzętami z odzysku. Nie sprawdzi się na ścianach i gładkich powierzchniach, ale będzie zachwycała na meblach z naturalną fakturą, dywanach z długim włosiem czy wreszcie welurowych zasłonach i meblach tapicerowanych. Rzeźby i płaskorzeźby w tym kolorze również będą przyciągały spojrzenia i budziły zachwyt, ale na lakierowanej płycie meblowej czy atłasie straci on cały swój urok.
Słomkowy odcień brązu, pozbawiony żółtych pigmentów będzie prawdziwym hitem w tym i przez kolejnych kilka sezonów. A wszystko dlatego, że jednym z tegorocznych trendów w aranżacji wnętrz jest styl japandi, a także nowoczesny styl skandynawski. W obu to właśnie ten kolor podkreśla eko minimalizm charakterystyczny dla obu tych nurtów.
Jak widzicie odcieni brązu, jest tak jak jego miłośników, są takie, które pojawiają się zaledwie na jeden sezon i te, które pozostają z nami na długie dekady. Nie ma brzydkich odcieni tego koloru, ponieważ wszystko zależy od tego, na jakiej powierzchni są one prezentowane i jaki barwami otaczane. Dlatego nie obawiajcie się eksperymentować z brązami. Doskonale komponują się z innymi barwami, a kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniej ich tonacji.
Komentarze