W życiu każdego z nas moda odgrywa inną rolę, dla jednych jest bardzo ważna, dla innych ma marginalne znaczenie, ale na pewno nie ma wśród nas osoby, która w ogóle, w najmniejszym choć stopniu nie interesowałaby się stylem i modą.
Na początku, jako dzieci zazwyczaj nie bardzo interesujemy się sprawami związanymi z modą, nosimy to, co kupują nam nasi rodzice i co dostajemy w prezencie od dalszej rodziny. Dzieci szybko wyrastają ze swoich rzeczy, więc nie przywiązują się do nich zbytnio. Nie mniej jednak można zauważyć, że każde dziecko ma jakieś swoje ulubione ubranka.
Maluchy mogą preferować określone kolory albo fasony strojów, ale jest to związane zazwyczaj z wygodą, a nie z gustem czy upodobaniami modowymi. Dzieci większa uwagę do strojów zaczynają przywiązywać w momencie, gdy rozpoczynają naukę szkolną. Spotykają się wtedy z rówieśnikami i mogą porównać kto co nosi. Wiele dziewczynek i chłopców może zazdrościć koleżankom i kolegom określonych ubrań, co często jest kłopotliwe dla rodziców, ponieważ nie wiedzą, jak radzić sobie z kaprysami pociechy.
Niestety, później bywa jeszcze gorzej, kiedy dziecko wkracza w okres młodzieńczego buntu. Znane są upodobania młodzieży do nieco agresywniejszych kolorów i fasonów. Młodzi ludzie ubierają bojówki, glany, ciemne, szerokie swetry, ich ozdoby również są bardziej agresywne, pojawiają się ćwieki, aplikacje z trupimi czaszkami i tym podobne elementy. Później gust nastolatek i nastolatków się zmienia. Dziewczyny zaczynają ubierać się bardziej kobieco, znacznie wzrasta ich zainteresowanie modą i tym, jak powinny się ubierać, aby wyglądać seksownie i podobać się chłopakom. Z kolei młodzi mężczyźni zaczynają dostrzegać potrzebę ubierania się elegancko i skromnie, aby zachwycić swoją sympatię.
Moda zaczyna mieć dla nas znaczenie również wtedy, gdy zaczynamy pracować zawodowo. Każda praca narzuca na nas jakiś styl ubierania się. W biurze powinniśmy ubierać się elegancko, w szkole skromnie i gustownie, a w wielu miejscach powinno się nosić oficjalne, służbowe stroje.
Komentarze