Rodzaje okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczneNa rynku istnieją różne rodzaje okularów przeciwsłonecznych. Nie chodzi tylko o ich design, bo okulary przeciwsłoneczne to coś znacznie więcej niż tylko modny dodatek. Ważne jest, by przestrzegać serii wskazówek przy wyborze okularów przeciwsłonecznych, nie zapominając o ich głównym celu: ochronie wzroku i unikaniu zagrożeń związanych ze słońcem.

Często zapominamy, że główną funkcją okularów przeciwsłonecznych nie powinna być estetyka. Estetyka jest czynnikiem drugorzędnym. Okulary przeciwsłoneczne, a dokładniej ich soczewki, mają za zadanie chronić oczy przed promieniowaniem słonecznym. To powiedziawszy, wydaje się logiczne, że jeśli używamy najlepszych możliwych filtrów przeciwsłonecznych, aby chronić naszą skórę, powinniśmy zrobić to samo dla naszych oczu i wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV.

Ryzyko związane ze słońcem

Promieniowanie, które mogą otrzymać Twoje oczy, może powodować problemy takie jak zapalenie spojówek, ale co więcej, może przyspieszyć wystąpienie zaćmy lub spowodować zwyrodnienie siatkówki. Mówiąc dokładniej, są dwa rodzaje promieniowania słonecznego, przed którymi powinniśmy chronić nasze oczy dobrymi okularami przeciwsłonecznymi - promieniowanie ultrafioletowe i promieniowanie podczerwone.

Promieniowanie ultrafioletowe

Najbardziej znane jest promieniowanie ultrafioletowe. Mimo, że stanowi ona stosunkowo niewielki procent promieniowania słonecznego (mniej niż 10%) może powodować poważne uszkodzenia rogówki, a w dłuższej perspektywie przyspieszać powstawanie zaćmy w soczewce krystalicznej. Ochrona przed tym promieniowaniem jest niezbędna.

Promieniowanie UV
Promieniowanie UV

Promieniowanie podczerwone

Mniej znane, ale stanowiące największy procent otrzymywanego przez nas promieniowania słonecznego, jest promieniowanie podczerwone. W tym przypadku i działając długofalowo może powodować uszkodzenia rogówki na skutek działania ciepła, a także wpływać na pojawienie się zaćmy. Może też prowadzić do uszkodzenia siatkówki. Choć niektóre zmiany chorobowe można leczyć, na przykład te, które występują na rogówce, są też takie, które trudno wyleczyć. Na przykład zwyrodnienie siatkówki, ponieważ komórki, które wychwytują światło i przyczyniają się do widzenia, nie są w stanie się zregenerować.

Należy zauważyć, że choć promieniowanie ultrafioletowe jest bardziej intensywne latem, to w pozostałej części roku słońce nie przestaje go emitować. Ponadto należy wziąć pod uwagę środowiska, w których narażenie jest jeszcze większe. Na przykład, im wyższa wysokość, tym wyższy poziom narażenia. Dlatego też, choć okulary przeciwsłoneczne będą bardziej odpowiednie latem, i faktycznie tak jest, to nie powinniśmy wykluczać ich stosowania zawsze wtedy, gdy mamy wysoki poziom narażenia na działanie różnych czynników. Posiadanie pod ręką odpowiednich okularów przeciwsłonecznych może być naprawdę dobrym pomysłem o każdej porze roku.

Jakich okularów przeciwsłonecznych używać dla ochrony?

W związku z powyższym oczywistym jest, że wybrane przez nas okulary przeciwsłoneczne powinny zapewniać skuteczną ochronę. Najlepszymi okularami przeciwsłonecznymi byłyby te, które zawierają 100% filtr UV i oczywiście powinny mieć też odpowiednie filtry na promieniowanie podczerwone. Nie powinniśmy jednak zadowalać się tylko tym, co mówi się nam z handlowego punktu widzenia. Ważne jest, aby wybierać okulary z soczewkami, które posiadają certyfikaty zdrowotne.

Okulary przeciwsłoneczne u kobiety
Okulary przeciwsłoneczne

Rodzaje okularów przeciwsłonecznych według soczewek

Aby chronić swój wzrok przed zagrożeniami ze strony słońca przez cały rok, istnieją różne rodzaje okularów przeciwsłonecznych, a raczej różne rodzaje soczewek, które gwarantują ochronę i jakość widzenia podczas ich noszenia.

  • Soczewki lustrzane - Ten rodzaj soczewek jest idealny w przypadku długotrwałej ekspozycji na intensywne światło słoneczne. Ta lustrzana powłoka odbija światło i w ten sposób chroni nasze oczy, zapobiegając jego uderzeniu. Są one szczególnie polecane, gdy latem wybieramy się na plażę, zimą na śnieg lub gdy uprawiamy sporty takie jak alpinizm, narciarstwo czy żeglarstwo.
  • Soczewki polaryzacyjne - Te soczewki pomagają nam filtrować światło z denerwujących odbić. Kiedy promienie słoneczne uderzają w płaską, polerowaną powierzchnię, często odbijają się z powrotem do naszych oczu, oślepiając nas i czasami uniemożliwiając nam zobaczenie przez chwilę. Stosowanie soczewek polaryzacyjnych jest szczególnie zalecane podczas uprawiania sportów wodnych lub jazdy po mokrym asfalcie.
  • Soczewki antyrefleksyjne - W tym przypadku mówimy o zabiegu, który może być stosowany do każdego rodzaju soczewek i który pomaga tłumić niepożądane odbicia boczne.
  • Soczewki fotochromowe - Soczewki te zbudowane są z cząsteczek fotochromowych, dzięki którym dostosowują swój odcień w zależności od ilości światła słonecznego, na które jesteśmy w danym momencie narażeni. Są one bardzo dobrym rozwiązaniem w zmiennych sytuacjach, ponieważ zapewniają ciągłą ochronę w szerokim zakresie warunków oświetleniowych.

Okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Kolor szkła

Nie jest to bynajmniej czynnik estetyczny. Za każdym kolorem kryje się funkcjonalność, która w mniejszym lub większym stopniu będzie odpowiadała naszym potrzebom. Szary kolor soczewek szanuje naturalne barwy, będąc dobrym wyborem do jazdy samochodem. Okulary przeciwsłoneczne z zielonymi soczewkami nie zniekształcają zbytnio kolorów, w niewielkim stopniu ingerując w jasność widzenia. Brązowy kolor filtruje niebieski i zwiększa kontrast, więc jest szczególnie przydatny w bardzo jasne dni. Okulary przeciwsłoneczne z żółtymi lub pomarańczowymi soczewkami zbytnio zwiększają kontrast i nie są zalecane w bardzo słonecznych sytuacjach.

Filtr ultrafioletowy

Wszystkie okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać certyfikat chroniący nas przed promieniowaniem ultrafioletowym, o czym informuje oznaczenie zawierające logo UV 400. Promieniowanie to staje się bowiem niebezpieczne, gdy jego natężenie spada poniżej 400 nanometrów. W odniesieniu do poprzedniego punktu należy pamiętać, że filtr UV nie ma nic wspólnego z kolorem szkła.

Rodzaje okularów przeciwsłonecznych według filtra światła widzialnego

Okulary przeciwsłoneczne są klasyfikowane od 0 do 4 według ich zdolności do filtrowania ilości światła widzialnego.

  • Kategoria 0: to bardzo przejrzyste szkła, które pochłaniają od 0% do 19% światła. Są one przeznaczone do pomieszczeń zamkniętych lub do pochmurnego nieba.
  • Kategoria 1: okulary te, lekko przyciemnione, pochłaniają od 20% do 56% światła widzialnego. Przeznaczone są do umiarkowanego oświetlenia, np. do chodzenia w terenie miejskim.
  • Kategoria 2: Te okulary przeciwsłoneczne są nieco ciemniejsze i pochłaniają od 57% do 81% światła widzialnego. Sprawdzają się w warunkach średniego nasłonecznienia.
  • Kategoria 3: Są to ciemne okulary, które pochłaniają od 82% do 92% światła widzialnego. Zaprojektowane tak, aby zwalczać silne promienie słoneczne, a więc najbardziej odpowiednie dla naszych wizyt na plaży czy w górach.
  • Kategoria 4: to bardzo ciemne szkła, które pochłaniają do 96%-98% światła widzialnego. Są one zaprojektowane do walki z ekstremalnym promieniowaniem słonecznym. To właśnie z nich powinniśmy korzystać wybierając się w rejony wysokogórskie lub na narty.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że oczy dzieci są jeszcze bardziej wrażliwe niż oczy dorosłych, to wydaje się ważne, aby chronić również ich oczy przed promieniowaniem słonecznym. Należy jednak pamiętać również o tym, że nie jest dobrze nadużywać okularów przeciwsłonecznych od najmłodszych lat, gdyż może to prowadzić do zaburzeń takich jak światłowstręt.

Idealnie byłoby, gdyby dzieci zaczęły nosić odpowiednie okulary przeciwsłoneczne w określonych godzinach, kiedy poziom ekspozycji jest wyższy. Na przykład na plaży, w określonych porach dnia, kiedy jest jasno.

Komentarze