Poszetka, butonierka, fular, brustasza. Jak nosić marynarkę?

PoszetkaButonierka, brustasza, poszetka i fular to terminy, które dla większości współczesnych mężczyzn brzmią obco. Jeśli zdarza Ci się nosić marynarkę lub - co gorsza - zakładasz ją codziennie do pracy i nie znasz powyższych nazw, koniecznie sprawdź, co oznaczają i co mówi o nich dress code. Podpowiadamy również, jak prawidłowo je nosić, a także jak dobrać ich kolor i wzór.

Prawdziwy mężczyzna samodzielnie wiąże krawat oraz muchę, perfekcyjnie potrafi złożyć poszetkę i zawiązać fular. Tak twierdzą styliści i projektanci męskiej mody - są to przecież umiejętności, które opanowali do perfekcji nasi dziadkowie. Jednak w praktyce, to żony są ekspertkami od wiązania krawatów i składania tej chusteczki. Współcześni panowie rezygnują z prawdziwej muchy, na rzecz tej zapinanej na guzik lub rzep, a z fularu zrezygnowali z czysto praktycznych powodów - jest zbyt duży, a jego estetyczne ułożenie zwyczajnie ich przerasta.

Ponadto większość mężczyzn w przedziale wiekowym od 25 do 35 roku życia nie ma pojęcia, czym jest poszetka i brustasza, a butonierka to termin, który znają, ale nie potrafią jej zlokalizować na marynarce. Jeszcze gorzej wypadają mężczyźni między 35 a 45 rokiem życia, którzy otwarcie przyznają się, że o butonierce słyszeli, ale dwie kolejne nazwy są im obce. Największą wiedzą na temat elementów marynarki, a także dodatków do niej mogą się pochwalić panowie powyżej 60 roku życia. Wśród nich znalazł się nawet spory odsetek tych, którzy potrafią złożyć poszetkę i wiedzą, kiedy nie powinno jej zabraknąć w męskiej stylizacji.

A co z fularem, czyli męską gawroszką? O nim słyszało niewielu mężczyzn, choć prawie wszyscy wiedzą, że muchę i krawat można zastąpić wizytową bandaną. Jednak sposób jej wiązania i układania jest im zupełnie obcy. Tylko kilka procent męskiej populacji choć raz w życiu się na nią zdecydowało i najczęściej był to ich ślub, ale nawet oni nie znali jej nazwy.

Sprawdź ukryte funkcje męskiej marynarki, czyli czego nie wiesz o swojej marynarce

Marynarki męskie kryją wiele detali, które nie zawsze mają charakter wyłącznie dekoracyjny. Jeśli nie wiesz, do czego służy dodatkowa dziurka na klapie i niewielka kieszonka na piersi, a przed wyjściem z domu zastanawiasz się, po co w kieszeniach bocznych ukryte są klapki, uważnie przeczytaj ten artykuł. Okazuje się, że marynarka to bardzo uniwersalna część męskiej garderoby, którą można nosić na wiele okazji i na wiele sposobów. Jej fason, ilość guzików i kieszeni jest związany z etykietą i dress code, który nadal obowiązuje. Czy wiesz, że niewłaściwe jej noszenie to w niektórych sferach prawdziwe faux pas?

W firmach, w których obowiązuje oficjalny dress code, część kandydatów na rozmowie o pracę odpada właśnie z powodu niewłaściwego noszenia marynarki. Szczególnie jeśli rozmowę przeprowadza mężczyzna, kochający dobry styl i znający wszystkie tajniki oficjalnego męskiego stroju.

Marynarka męska a mowa ciała

W czasach kiedy nie było Internetu, mediów społecznościowych i telewizji, mężczyzn z wyższych sfer można było poznać, nie po tym, jak są ubrani, ale jak ową garderobę noszą. To wówczas powstała długa lista zasad dotyczących zachowania w garniturze i mowy ciała z wykorzystaniem marynarki.

Owa mowa ciała bardzo często decyduje o wyniku spotkań na szczeblu osobistym i służbowym. To dzięki marynarce mężczyźni mogą pokazać rozmówcy biznesowemu lub nowo poznanej kobiecie swoją klasę i dobre wychowanie. Jednak nie sam fakt jej włożenia na spotkanie czyni z Ciebie dżentelmena. Zanim następnym razem ubierzesz marynarkę, sprawdź jak ją nosić. Co zrobić z jej guzikami i kiedy boczne kieszenie powinny być zakryte klapkami, a kiedy ich lamówki sprawią, że zapunktujesz u szefa.

Czy wiesz, że mając na sobie marynarkę, bez używania słów, możesz okazać komuś szacunek, zlekceważyć rozmówcę lub witaną osobę, zmienić rangę spotkania z oficjalnego lub służbowego na robocze, a nawet towarzyskie? Sprawdź, jakie znaki możesz wysyłać, mając na sobie marynarkę, zanim kogoś urazisz lub nadto spoufalisz się z pracownikami.

Co ciekawe wszystkie te zasady obowiązują od prawie 100 lat, a obecnie uczą się ich najczęściej tylko dyplomaci. O czym może świadczyć np. to, jak noszą górną część garnituru współcześni celebryci, aktorzy i politycy. Ci ostatni, choć mają do dyspozycji ekspertów z zakresu etykiety, rzadko korzystają z ich pomocy.

Najważniejsze elementy męskiej marynarki

Kołnierz
To usztywniany kołnierz szalowy lub klasyczny, podobny do tego, który spotykamy w również w koszulach męskich. Ten marynarkowy nie zapina się pod szyją, ale przechodzi w klapy.

Kozerka
To wcięcie między kołnierzem i klapami - ten element powinien idealnie przylegać, nie może odstawać, a rogi kołnierza i klapek nie powinny być wygięte.

Klapy marynarki
Lewa pozostaje zawsze pusta i gładka, a prawa jest przeznaczona do wszelkich dekoracji.

Butonierka
Zawsze występuje na prawej klapie i najczęściej jest uzupełniona niewielką pętelką znajdującą się pod prawą klapą.

Brustasza
Znajduje się na wysokości prawej piersi - najczęściej jest wykończona plisą.

Kieszenie boczne
Z klapami i plisami, które stosujemy wymiennie.

Biletówka
To kieszeń znajdująca się po lewej stronie nad boczną. Jest to najlepsze miejsce do przechowywania biletów i zaproszeń. Na tej wysokości marynarka się nie gniecie ani podczas siedzenia, ani podczas chodzenia, więc umieszczone w niej bilety do kina, teatru lub zaproszenia nie zostaną pomięte. W nowoczesnych marynarkach jest ona przeniesiona do wewnątrz i znajduje się tuż nad bilonówką.

Guziki
Występują po prawej stronie - 4, 3, 2 a czasem jeden.

Dziurki
Występują po lewej stronie - ich ilość jest taka, jak ilość guzików.

Kieszeń wewnętrzna
Znajduje się po prawej stronie, jest przeznaczona do noszenia pióra, długopisu lub wizytówek. Jeśli jesteś na spotkaniu służbowym, po tym poznasz eleganckiego mężczyznę. Ten, który często podpisuje ważne dokumenty i bywa w eleganckim towarzystwie, bez wahania do niej sięgnie i od razu znajdzie długopis lub pióro. Panowie, którzy okazyjnie noszą marynarkę, w pośpiechu do niej wkładają niezbędne przedmioty, których potem szukają.

Co to jest kieszonka bilonówka i do czego służy?

Bilonówka to jest wewnętrzna kieszonka, którą znajdziemy w prawej bocznej kieszeni w marynarce. Służy do przechowywania bilonu lub spiętych banknotów. W tym miejscu warto zaznaczyć, że do garnituru, a nawet jeansów i marynarki nie nosimy portfela, co nie oznacza, że możemy mieć przy sobie tylko kartę do bankomatu. Ta część męskiej garderoby jest tak zaprojektowana, aby zmieścić całą zawartość męskiej saszetki, która do eleganckiego stroju nie pasuje. Zatem drodzy panowie: nie wypychajcie kieszeni ciężkim portfelem. Pieniądze i karty przechowujemy w bilonówkach. W nowoczesnych sportowych marynarkach znajdziemy ją na podszewce na wysokości zewnętrznej kieszeni bocznej. Została przeniesiona, ale nadal tam jest i spokojnie pomieści banknoty spięte dedykowaną spinką, kartę oraz monety. Zatem pamiętajcie, portfel do oficjalnej stylizacji nie pasuje.

Kieszonka na telefon to dodatkowa kieszeń wewnętrzna, która znajduje się od wewnątrz po lewej stronie, umieszczony tam smartfon jest niewidoczny. Zapomnijcie o noszeniu go w spodniach, gdzie wygląda fatalnie, a wasza sylwetka na tym cierpi.

Do czego służą boczne zewnętrzne kieszenie?

Tych kieszeni nie używany, a służą one jedynie do chowania patek, czyli elementu, którym zasłaniamy rozcięcie na kieszeniach. Ponadto w prawej ukryta jest bilonówka, czyli podręczny mini portfel, który również nie powinien być wypchany. Wkładamy do niego tylko tyle, ile się zmieści bez jego deformowania.

W nowoczesnych fasonach bardzo często nie ma patek, a bilonówka jest przeniesiona na podszewkę, wówczas w ogóle nie należy ich obcinać, tylko pozostawić sfastrygowane tak jak po zakupie.

Czym jest butonierka i do czego służy?

Butonierka jest tajemniczą dziurką na lewej klapie. Służy do umieszczenia w niej drobnego pojedynczego lub potrójnego bukiecika. Pod lewą klapą (nieco poniżej tej dziurki) znajduje się niewielka pętelka, to w niej mocujemy łodygę bukietu.

Politycy i działacze różnych organizacji wykorzystują ją do wpięcia pinu z flagą, godłem lub logo swojej organizacji.

Wybierając się na:

  • bale,
  • gale,
  • rozdanie prestiżowych nagród,
  • ślub,
  • wesele

bukiecik umieszczamy w klapie. Powinien on być dopasowany do stroju partnerki. Single najczęściej pozostawiają butonierkę pustą, co jest sygnałem dla singielek poszukujących partnera. W przypadku singla, który jest świadkiem na ślubie, jego bukiecik powinien być dopasowany do stroju lub biżuterii świadkowej. Jeśli jest on z partnerką, często dochodzi na tym tle do zgrzytów.

Brustasza - co to jest i do czego służy?

Brustasza to jest niewielka kieszonka znajdująca się po lewej stronie na wysokości piersi. Zakończona jest estetyczną plisą bez patki. Służy do umieszczenia poszetki, czyli niewielkiej tekstylnej dekoracji, o której opowiemy poniżej. Do pracy, na naradę, a nawet spotkania biznesowego brustasza powinna pozostać pusta. Nic do niej nie wkładamy, mimo że pomysłowość panów nie zna granic w tej kwestii. Moda i zasady dobrego stylu w tym przypadku są nieugięte. Jest ona zarezerwowana tylko na specjalne okazje na jeden rodzaj ozdoby.

Brustasza

Poszetka - co to jest?

Poszetka to jest niewielka ozdobna bardzo elegancka męska chusteczka, którą umieszczamy w brustaszy. Powinna być ona dopasowana do koloru koszuli nie do krawata. Jeśli koszula jest wzorzysta, poszetka może być w dominującym kolorze tego motywu lub odwzorowująca go.

Chusteczkę tą nosimy tylko na specjalne okazje, takie jak:

  • wesela,
  • bale,
  • gale,
  • bankiety,
  • wręczenia nagród,
  • dyplomów itp.

Nigdy jej nie zakładamy na służbowe spotkania czy do pracy. Młodzi panowie, często starają się ją dobrać do kreacji swojej partnerki, co jest błędem. Warto zaznaczyć, że ten element męskiego stroju powinien być bardzo ekskluzywny, wykonany z prawdziwego jedwabiu lub innych drogich tkanin. Nie kupujemy ich na bazarach czy w sklepach z odzieżą słabej jakości. Jeśli masz wątpliwości, jak znaleźć taką, której się nie powstydzisz nawet w najlepszym towarzystwie, koniecznie zwróć uwagę na sposób, w jaki została zapakowana. Znawcy męskiej mody oraz producenci ekskluzywnych męskich bandan wiedzą, że jest ona delikatna i kosztowna, więc należy ją traktować z szacunkiem, wprost po królewsku. Z tego powodu te, z najwyższej półki, zapakowane są w eleganckie tekturowe pudełeczko, wyściełane atłasem lub dobrej jakości welwetem i kosztują nawet kilkaset złotych.

W niektórych sklepach z męską modą można dostać gotowe zastawy: poszetka, krawat lub mucha i spinki do koszuli w dokładnie w tym samym kolorze i deseniu. Jednak uwaga drodzy panowie: nie dajcie się zwieść, to nie nowy trend, lecz wabik na klienta. Decydując się na taki komplet, wprawdzie nie musicie poszukiwać każdego z tych dodatków oddzielnie. Oszczędzacie sporo czasu, ale przy okazji łamiecie wszystkie zasady dobrego smaku - wszystkie te drobiazgi to dekoracje waszej stylizacji, które powinny zdobić, dodawać Wam uroku i wyróżniać na tle innych przedstawicieli płci męskiej, a nie powtarzać.

Jak złożyć poszetkę?

Ten, kto myśli, że można kupić gotową złożoną przez producenta poszetkę i już nigdy nie zawracać sobie głowy jej estetyką - jest w błędzie. Po pierwsze dlatego, że istnieje kilka metod na jej noszenie, a po drugie dlatego, że dżentelmen składa swoją poszetkę samodzielnie i nie ma tu mowy o fabrycznych szwach i trójkątnych wkładkach ją imitujących. Ponadto poszetka do muchy ma inny kształt niż ta noszona do krawata. Najważniejsze osoby w państwie i wysocy rangą dyplomaci mają swój własny sposób jej składania, o którym powinieneś zapomnieć, wybierając się na galę z ich udziałem. Na mniej formalne imprezy inaczej składamy poszetkę niż na te z określonym w zaproszeniu dress code'm. Męska moda jest pełna niuansów, które powinni znać panowie, chcący pokazać, że z elegancją się urodzili, a zasady savoir-vivre nie są im obce.

Kiedy wypada nosić poszetkę na prezydenta?

Ten sposób jest stosowany przez najważniejsze osoby w państwie i dyplomatów wysokich rangą, ale tylko wówczas kiedy są oni najwyżsi stopniem na danym balu. Jeśli na gali ma się pojawić prezydent, żaden inny mężczyzna oprócz głowy państwa nie powinien mieć tak ułożonej poszetki. Analogicznie, jeśli jest to spotkanie, na które zaproszony jest ambasador, a pozostali goście są niżsi rangą, to właśnie on może w ten sposób złożyć poszetkę. Na weselu jako jedyny pan młody powinien mieć przyozdobioną brustaszę po prezydencku, na galach organizowanych przez osoby prywatne gospodarz, chyba że zaprasza on osobę, która pełni ważną funkcję lub będzie obecny na balu senior rodu np. ojciec lub dziadek gospodarza.

Poszetkę do muchy składamy w następujący sposób:

  1. Kwadratową poszetkę składamy na pół;
  2. Powstały w ten sposób prostokąt, w dwóch górnych rogach składamy, tworząc dwa trójkąty po obu stronach. Każdy z nich powinien, zajmować nie więcej niż ⅓ złożonej chusteczki;
  3. Następnie składamy boki wzdłuż wcześniej uzyskanych trójkątów, tak żeby uzyskać prostokąt o szerokości otworu brustaszy;
  4. Powstały prostokąt składamy na pół, aby powstał kwadrat,

W ten sposób złożoną poszetkę należy umieścić w dedykowanej kieszeni, na zewnątrz powinien wystawać jedynie pasek o wysokości od 1 do 1,5 cm.

Jak złożyć poszetkę w trzy trójkąty, czyli fantazyjna dekoracja do krawata

  1. Złóż dwa skrajne rogi w trójkąt, ale w taki sposób, żeby rogi się nie nakładały na siebie, ale były blisko siebie;
  2. Trzeci róg złóż do góry, żeby uzyskać trzy widoczne narożniki;
  3. Ostatni czwarty złóż w dół, ma on być niewidoczny;
  4. Teraz skróć poszetkę na głębokość Twojej kieszeni piersiowej, zawijając od dołu.

Gotowe - umieść poszetkę w marynarce.

Jak składać poszetkę

Jak złożyć poszetkę w PUFF, czyli romantycznie i w dobrym stylu?

  1. Rozłóż poszetkę na sofie lub innym tapicerowanym meblu;
  2. Znajdź jej środek i chwyć za niego lewą ręką;
  3. Prawą dłonią otocz ją tuż pod wierzchołkiem (cały czas trzymając ją za środek dwoma palcami) i przesuń dłoń w dół. W ten sposób nadasz jej kształt;
  4. Następnie prawą dłonią zawiń na lewej wcześniej chwycony środek w dół.

Tak złożoną chusteczkę umieść w rozcięciu na piersi.

Co to jest fular i jak go nosić?

Fular to jest długa prostokątna męska apaszka, funkcjonująca również pod nazwą ascot. Na imprezach nieoficjalnych może być stosowany zamiast krawata lub muchy. Ten z prawdziwego zdarzenia jest ekskluzywnym dodatkiem z prawdziwego jedwabiu. Zaletą fularu jest możliwość rozpięcia dwóch pierwszych guzików koszuli, a więc uzyskanie odrobiny komfortu przy zachowaniu dobrego stylu. Ascot charakteryzuje się mocną barwą i często jest pięknie zdobiony, dzięki czemu doskonale kontrastuje z garniturem i ożywia białą koszulę. Nosimy go wyłącznie do koszul eleganckich, a więc tych z długim rękawem, które przykrywamy marynarką. Nie zakładamy go na gale, bale i oficjalne przyjęcia wysokiej rangi. Można go nosić do teatru, kina, opery, a także na przyjęcia bez określonego dress code lub na okoliczności, o charakterze półformalnym i rodzinnym.

Jak wiązać fular?

Fular wiążemy na szyi, nie na kołnierzyku:

  1. Przekładamy apaszkę przez kark i łapiemy z przodu, w taki sposób, żeby oba końce ascota miały taką samą długość;
  2. Potem je krzyżujemy;
  3. Prawy przekładamy górą (jak do zawiązania);
  4. Pod szyją apaszkę wyrównujemy i zapinamy koszulę, zaczynając od drugiego lub trzeciego guzika.

W drugiej wersji możemy górną warstwę delikatnie unieść do góry, ułożyć i spiąć na środku dedykowaną szpilką.

Jak nosić marynarkę? Marynarkowy savoir vivre

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest rozpinanie marynarki - zawsze, kiedy siadamy. W przeciwnym razem będzie wyglądała fatalnie, ponieważ cała się uniesie powyżej talii i pogniecie. Siadanie w zapiętej marynarce jest akceptowane i dopuszczane tylko w przypadku marynarek z wysokimi guzikami, np. takich ze stójką w stylu mundurowym. Ponadto wszystkie dwurzędowe marynarki podczas siadania powinny być zapięte na najwyższy guzik nazywany funkcjonalnym. W każdym innym przypadku siadanie w zapiętej marynarce jest niewybaczalnym faux pas i bardzo źle świadczy o mężczyźnie.

Kiedy należy zapiąć marynarkę?

Kolejna podstawowa zasada to zapinanie przynajmniej jednego guzika, kiedy do pomieszczenia wchodzi lub wychodzi z niego jakaś kobieta, osoba na tym samym stanowisku co my, starszy lub ważniejszy służbowo mężczyzna. Zasada ta nie dotyczy osób obsługujących spotkanie jako sekretarka czy operator jakiegoś sprzętu, którzy wielokrotnie wchodzą i opuszczają pomieszczenie. Dopuszczalne jest również jedynie wykonanie gestu przypominającego zapinanie jednego guzika. Jednak wówczas przytrzymujemy marynarkę, aż do momentu powrócenia do pozycji siedzącej. Zatem można zrezygnować z jej zapięcia, ale należy utrzymać poły tak, żeby się nie rozchylały. Zawsze otwierając drzwi do gabinetu lub frontowe w domu czy firmie, gości witamy w zapiętej marynarce. W ten sposób okazujemy szacunek przyjmowanym osobom.

Kiedy na kieszenie nakładamy patki?

Klapki na kieszenie nakładamy na formalne spotkania oraz bale, gale, wesela i bankiety. Do pracy i stylizacji casualowych, chowamy je wewnątrz, pozostawiając na widoku rozcięcie na kieszeń. Patki znajdziesz w kieszeniach bocznych marynarki, są w taki sposób wszyte, że można je schować lub zasłonić nimi plisy kieszeni.

Kiedy można zdjąć marynarkę podczas przyjęcia?

Po pierwsze marynarkę można zdjąć tylko i wyłącznie, jeśli masz pod nią kamizelkę, ale taką z plecami z tkaniny, z której uszyto jej frot. Do tych z tyłem z podszewki marynarka jest konieczna. Jednak nawet ubierając trzyczęściowy garnitur, nie możesz wcześniej zdjąć marynarki niż zrobi to najważniejsza osoba na przyjęciu, w którym uczestniczysz. Na weselu będzie to pan młody, który jako pierwszy zdejmuje marynarkę, na domówkach - gospodarz, na imprezie firmowej - osoba na najwyższym stanowisku. Jeśli będąc gościem rozpłaszczysz się jako pierwszy, dajesz do zrozumienia, że uważasz się za pępek świata i masz w nosie gospodarzy i zaproszonych gości.

Jak nosić marynarkę?

Kiedy wypada zdjąć krawat lub muchę?

W zasadzie nigdy. Chyba że gospodarz zaprosi męską część gości do pomieszczenia oddalonego, od tego, w którym odbywa się przyjęcie i jako pierwszy zdejmie marynarkę oraz poluzuje krawat. Pamiętajmy, że nawet w takie sytuacji, ale nie należy go zdejmować. Muchę rozwiązujemy lub rozpinamy, ale pozostawiamy pod kołnierzykiem koszuli. Krawat i fular luzujemy, możemy również rozpiąć jeden dodatkowy guzik w koszuli. Pamiętajmy jednak, że wracając "na salony", należy ponownie je założyć.

Czy można podwijać rękawy koszuli?

Nie podwijamy rękawów koszuli podczas przyjęcia, jest to dopuszczalne tylko wówczas jeśli gospodarz potrzebuje pomocy podczas fizycznych zajęć. Nigdy natomiast nie robimy tego przy stole, to oznaka braku taktu. Na uboczu, kiedy impreza przeniesie się do "męskiego" pomieszczenia, jest to dopuszczalne, ale dopiero kiedy gospodarz zrobi to pierwszy.

Na weselu lub innym balu, który na znak gospodarza (zdjęcie marynarki) przeszedł na mniej oficjalny szczebel, górną część garnituru wieszamy na oparciu krzesła. Podczas domowych przyjęć gospodarz powinien podać wieszak lub wskazać miejsce, gdzie można marynarkę powiesić. Nigdy nie przewieszamy jej przez oparcia, nie odkładamy na podłogę czy na stolik itp.

Który guzik zapinamy?

Marynarka jednorzędowa i jedno guzikowa w tej kwestii jest najprostsza w "obsłudze". Zawsze powinna być zapięta, a rozpinamy ją tylko, kiedy zamierzamy usiąść. Wyjątkiem jest ta założona do stroju casualowego, czyli na T-shirt lub koszulkę polo. Nadal jednak wypada wykonać gest zapinanego guzika podczas witania kobiet, osób na wyższym stanowisku, starszych, a także przyjmowania gości.

Jeśli w jednorzędowej marynarce są dwa guziki, możemy zapinać tylko górny, w przypadku tej na trzy guziki, zapinamy tylko środkowy lub dwa górne. Dwurzędowe marynarki zapinamy na wszystkie guziki, łącznie z wewnętrznymi. Do siadania pozostawiamy zapięty tylko górny guzik, a kiedy wstajemy zapinamy wszystkie.

Jak nosić marynarkę do swetra i kamizelki?

Kamizelka powinna być zapięta na wszystkie guziki, wówczas marynarka może pozostać rozpięta. Podobnie w przypadku swetra, którego ostatni najniższy guzik można rozpiąć odsłaniając klamrę paska, ale w taki sposób, żeby nie wystawała koszula spod niego. W tym wypadku również nie jest konieczne zapinanie marynarki. Jednak uwaga na za krótkie swetry, które odsłaniają koszulę - takich nie nosimy, ponieważ to wygląda nieelegancko i źle świadczy.

Jak jeździć samochodem w marynarce?

W samochodzie marynarkę jednorzędową zdejmujemy i wieszamy na dedykowanym wieszaku, umieszczonym nad tylną boczną szybą. W takim wypadku górna część garnituru po jeździe samochodem, nawet jeśli jesteś pasażerem, wygląda bardzo estetycznie. Wyjątkiem są marynarki dwurzędowe, które należy pozostawić zapięte na najwyższy guzik w czasie jazdy.

Komentarze