Odcienie szarości w modzie, to stylizacje na pograniczu wyszukanej elegancji i smart casual. Najczęściej decydujemy się na kolor szary, kiedy chcemy wyglądać subtelnie, kobieco i z nutką elegancji. Jasny szary to już kultowy kolor sportowych stylizacji, umiarkowanych, mało krzykliwych, ale też komfortowych.
Szary niejedno ma imię, popularnych jest kilkanaście odcieni szarości i można z nim tworzyć wiele różnych stylizacji od typowo sportowych przez casualowe, aż po służbowe i wizytowe.
Nie każdy jego odcień nadaje się jednak na wielkie wyjście i nie każdy będzie odpowiedni do pracy. Każdy z odcieni szarości natomiast doskonale sprawdzi się w wersji sportowej, z którą przez lata kojarzona była ta barwa.
Odcienie szarości
- jasny szary
- ciemny szary
- popielaty
- platynowy
- gołębi
- srebrny
- antracytowy
- grafitowy
Zobacz jak stworzyć zachwycające stylówki w szarościach, jakie dodatki do nich wybierać oraz jak dobrać odcień do okazji.
Kolor szary w modzie
Jasno szara ołówkowa sukienka pasuje na każde formalne spotkanie, natomiast szare spodnie do kantu i taki też żakiet lub marynarka powinny znaleźć się w szafie każdej kobiety. Nie jest to jednak zwyczajna barwa, jak czerń lub biel, wymaga odpowiedniej oprawy, w przeciwnym razie zostanie zdominowana i utraci swój urok. Zobacz jak nosić szare stylizacje i z jakimi kolorami łączyć ten kolor.
Szara ołówkowa sukienka
Jak nosić szary, czyli do jakich stylizacji pasują ubrania w kolorze szarym?
Szary można nosić na wiele sposobów, a kluczem do sukcesu jest jego odcień. Jasny szary to idealny kolor na wszystkie wizytowe okazje i oraz do pracy. Służbowe bardziej oficjalne kreacje stworzysz z nieco ciemniejszym jego tonem, pośredni natomiast kojarzy się z odzieżą sportową t-shirtami i spodniami dresowymi wypromowanymi przed laty przez młodzież za oceanem. Jeśli jesteś fanką ciemnych szarości, postaw na kreacje służbowe.
- Szare spodnie do kantu w białe prążki to z kolei deseń już wiele lat temu uznany za najbardziej służbowy ze wszystkich. Możesz je nosić do białej koszulowej bluzki i marynarki, dzięki nim stworzysz szybką służbową kreację, do której wystarczy dodać jedynie buty na szpilce lub słupku, choć równie pięknie, ale mniej elegancko będą się prezentowały ciężkie buty wojskowe lub sztyblety.
- Szara ołówkowa sukienka lub princeska to kolejne kultowe fasony, które zawsze wyglądają elegancko i "służbowo". W tym wypadku możesz zrezygnować nawet z żakietu i marynarki, ponieważ już sam kolor wpisuje się w służbowy dress code i podkreśla służbowy charakter stylówki.
Jakie kolory pasują do szarego?
Kolor szary jest bardzo neutralny i w zasadzie pasuje do każdej barwy, ale uwaga pod warunkiem, że odpowiednio dopasujemy odcienie barw. Szary kolor możemy traktować pod względem jego neutralności jak biel i czerń, ale jest on bardziej wymagający. I tak z jasnym szarym najlepiej prezentują się jasne barwy, z pośrednim jego odcieniem nieco mocniejsze, natomiast z najciemniejszym - ciemne.
Jeśli jednak chcesz stworzyć idealne duety z szarością, zerknij na koło barw, wybierz odcień szarego, a następnie drugą barwę, która znajduje się dokładnie w tej samej odległości od środka koła. W ten sposób znajdziesz odcień, który będzie współgrał z szarością, nie zdominuje jej i nie nie zginie w jej sąsiedztwie.
- Jasny szary z kolorami pastelowymi - jest wręcz idealną kompozycją, pod warunkiem, że znajdziemy jego łagodny odcień.
- Szarość z czernią lub bielą to pewniaki, które zawsze dobrze się prezentują i zawsze pasują do siebie.
- Jasny szary z bielą zawsze wygląda elegancko i kojarzy się ze służbowym lookiem, takie zestawienie sprawia, że biel wygląda elegancko, zaś szarość nabiera bardzo służbowego charakteru. Większość pracowników biurowych ma w swojej garderobie przynajmniej jedną sukienkę ołówkową, jedne spodnie do kantu i jakiś żakiet w tym kolorze.
- Szary z czernią nabiera dynamiki i staje się charakterny, choć nadal pozostaje elegancki. Takie zestawienie doskonale sprawdza się w sezonie zimowym, zarówno jako okrycie wierzchnie, jak i pod postacią kostiumów, swetrów czy dresów.
- Szary z fuksją - to nowoczesne bardzo dynamiczne zestawienie, choć nieco zaskakujące. Szalona fuksja i spokojny szary w średniej tonacji będą doskonale się komponować. Taka stylizacja będzie przyciągać uwagę i z pewnością nie będzie nudna ani nazbyt stonowana. Możesz do tych dwóch kolorów dodać złotą biżuterię, której w każdym innym duecie z szarościami raczej unikaj.
- Szary z różem - w tym wypadku mamy do wyboru kilka możliwości, a wszystko uzależnione jest od intensywności szarego. Do jasnego wręcz popielatego dodajemy jasne pastelowe róże, wówczas stylizacja nabiera naprawdę ekskluzywnego, luksusowego charakteru. Takie zestawienia możemy nosić do pracy, na randkę lub do kina. Do ciemniejszych odcieni tonację różu dopasowujemy na kole barw, wówczas będziemy mieć pewność, że stworzymy najlepszą kompozycję.
- Szary i czerwień to bardzo ryzykowny duet, ponieważ źle dobrany odcień czerwieni uczyni całą stylizację zwyczajną, a Ty będziesz wyglądać jak szara myszka. W tym duecie szarość powinna być zestawiona z krwistą czerwienią, a doskonałym pomysłem jest zestawienie tych dwóch tonów z czernią. Zbyt jasna czerwień może w tym wypadku zepsuć całą stylizację. Szukając odpowiedniej czerwieni, zawsze wybieraj tą najbardziej soczystą i głęboką.
- Szarość i granat - tak, ale tylko w przypadku jego ciemniejszych odcieni, jaśniejszych od grafitowego i ciemniejszych od pośredniej szarości. Taką stylizację zawsze należy udekorować srebrem, gładką nowoczesną biżuterią, która rozświetli kreację.
Szarość kocha kozaki
- Szare sukienki i spódnice dobrze prezentują się do damskich czółenek i sandałów, ale najlepiej prezentują się do długich butów za kostkę, kozaków przed i za kolano. W tym wypadku śmiało możemy mówić, że jest to barwa jesienno-zimowa, ponieważ pięknie prezentuje się z długimi butami. Latem idealnym obuwiem będą czarne lub białe letnie buty, kontrastujące z barwą stylizacji.
- Szara stylizacja i białe tenisówki to już klasyka. Jeśli masz na sobie sportowe lub casualowe spodnie w omawianym kolorze możesz zrezygnować z drogich butów treningowych na rzecz znacznie tańszych śnieżnobiałych tenisówek.
- Inną możliwością są klasyczne trampki przed lub za kostkę.
- Do służbowej sukienki doskonale będą się prezentowały czarne lub białe szpilki albo półbuty na słupku. Koturny w takiej oprawie kolorystycznej wyglądają ciężko, a takiego efektu warto unikać.
- Do szarej sukienki z połyskiem najlepiej pasują srebrne subtelne buty, które sprawią, że i suknia stanie się bardziej srebrna niż szara. Nabierze ona wizytowego ekstrawaganckiego charakteru, a ty będziesz wyglądać, jakbyś wybierała się na czerwony dywan.
Na jaką okazję nosić szare ubrania?
To zależy od ich fasonu, a także odcienia szarości, tkaniny i barw pomocniczych. Jeśli więc chcesz wyglądać odpowiednio do sytuacji, zawsze kieruj się zasadą trzech odcieni i trzech faktur. Jasne odcienie są bardziej eleganckie i mogą wyglądać wizytowo, balowo lub służbowo. Tony pośrednie mają charakter casualowy i sportowy, natomiast ciemne jego odcienie możesz stylizować dowolnie, pod warunkiem, że stylówkę "zrobisz" dodatkami lub barwami pomocniczymi.
- Najjaśniejszy odcień, mniej intensywny niż popielaty na gładkich połyskujących tkaninach jest zbliżony do srebra i ma charakter wieczorowy ekskluzywny, możesz go nosić na wielkie wyjście, przystrajać srebrem, białym złotem i diamentami.
- Jasny ton szarości jest raczej zarezerwowany do służbowych stylizacji i będzie trudno zerwać z tym stereotypem. Zawsze możesz się bronić fasonem, ale w tym wypadku casualowe spodnie czy marynarka muszą być naprawdę casualowe, w przeciwnym razie, zwykły biały t-shirt i marynarka lub żakiet sprawią, że będziesz wyglądać, jakbyś ubrała się do pracy lub właśnie z niej wracała.
- Średni odcień szarego ma mniej służbowy charakter, a w wersji szarego melanżu ma już charakter sportowy, doskonale sprawdzi się w stylizacjach sportowych. Zestawiony z innymi kolorami jak fuksja, róż czy błękit nabierze zupełnie innego wymiaru.
- Ciemny prawie grafitowy szary można nosić na wiele sposobów, a decydującą rolę odgrywają tu fason, tkanina i faktura. Barwa doskonale prezentuje się w stylizacjach smart casual, a także casual - casual.
Szarości są wprost stworzone na zimę i jesień, odpowiednio wystylizowane sprawią, że będziesz w nich wyglądać kobieco i łagodnie. Możesz je zestawiać z różem, błękitem, a także bielą.
Szary i denim duet modowy, który zawsze jest na czasie
Wszystkie odcienie szarego doskonale prezentują się zestawione z niebieskim dżinsem. Takie stylizacje możesz nosić o każdej porze roku i zawsze będą wyglądały fajnie. Poważna elegancka szarość i casualowy jeans romansują już od lat i nigdy nie wychodzą z mody. Nie ważne czy mowa tutaj o sukience i jeansowej kurtce, czy też denimowych spodniach i szarej bluzce, a nawet szarym swetrze. Takie zestawienie to już klasyka, a jeśli chcesz podkreślić swoja stylówkę z tymi barwami w roli głównej, pod sweter załóż białą koszulę, a do jeansów załóż czarny skórzany pasek, buty do wyboru - szpilki, botki lub jesienią długie kozaki zamszowe za kolano.
Szary i denim
A jeśli lubicie eksperymentować z modą i macie smykałkę do szycia, możecie samodzielnie tworzyć sukienki i spódnice z połączenia jeansu i szarej bawełny, które zrobią furorę podczas spotkań z przyjaciółmi i podczas zakupów.
Szary płaszcz, do czego go nosić?
Szary płaszcz to coś, czego nie powinno zabraknąć w damskiej garderobie. Nie ważne czy mowa o prostym marynarkowym płaszczu do połowy łydki, czy też rozkloszowanym. Każdy z nich będzie jednym z najbardziej uniwersalnych okryć wierzchnich. Można go nosić do ciepłej zimowej czapki i ogromnego szala. Równie dobrze prezentuje się do eleganckiej apaszki i szpilek, ale kiedy chcesz wyglądać casualowo, wystarczy zamienić apaszkę na komin w odcieniu pudrowego różu, a buty na obcasie na płaskie muszkieterki lub jasne sneakersy i kolejna stylizacja jest już gotowa. Jest on ulubionym elementem stroju fanek kapsułkowej szafy, ponieważ to płaszcz kameleon, który zmienia swój charakter w zależności od dodatków i zawsze wygląda równie pięknie.
Szary płaszcz z szarym futerkiem wokół kaptura jest kobiecy, seksowny, łagodzi rysy twarzy i dodaje uroku. A jeśli nosisz go zimą do ciepłej wełnianej czapki i takiego też szala, nie zapomnij o stylowej futerkowej mufce, dzięki której będziesz wyglądać jeszcze bardziej uroczo.
Szary sweter, z czym go łączyć i jak stylizować?
Szary oversizowy sweter z grubym ściągaczowym wzorem to kolejny klasyk w tym kolorze. Doskonale sprawdza się do jeansów i sportowych butów. A kiedy szukasz luźnej stylizacji, ale z nutką elegancji, doskonałym jego uzupełnieniem będzie koszula z kołnierzykiem. Inną możliwością na jego wykorzystanie jest czarna ołówkowa spódnica i biała bluzka też koniecznie z kołnierzykiem. Kolejna propozycja to oversizowy sweter, czarny golf i czarne spodnie cygaretki, do tego botki na wysokim słupku i długi naszyjnik.
Szary sweter
Do jeansów możesz natomiast go nosić na gołe ciało, wówczas stylizacja będzie bardziej seksowna, ponieważ odsłonisz swój dekolt. Nie zapomnij o udekorowaniu szyi długim wisiorkiem, na środku talii wpuść w spodnie ściągacz i podwiń rękawy na wysokości łokcia. W ten sposób podkreślisz wcięcie w pasie. Stylizację możesz zwieńczyć kowbojkami, szpilkami lub muszkieterkami. Równie dobrze będzie się on prezentował do dzwonów i spódnicy mini w kształcie trapezu - to dwie propozycje nawiązujące do lat 70. W obu podkreślisz biodra, a jeśli wpuścisz sweter w spodnie w sposób opisany powyżej, podkreślisz swoje kobiece kształty.
Zwiewna spódnica maxi, wełniany sweter i wojskowe buty to idealna stylówka na rockowy koncert, spotkanie z przyjaciółmi czy wypad do parku. Całość możesz uzupełnić masywną srebrną lub drewnianą biżuterią i jeansową torebką.
Szary dres, kultowy zestaw nie tylko na siłownię
Szary dres to już kolejna propozycja w odcieniach szarości, która nigdy nie wychodzi z mody. Wprawdzie zmieniają się fasony, ale szary zawsze pozostaje. Niby nijaki, mało energetyczny, ale większość z nas ma chociaż jeden taki strój w domu. Nosimy go, kiedy za oknem słota, zabieramy się za generalne porządki, mamy grypę lub zły nastrój i chcemy pozostać w domu z dala od całego świata. Co takiego ma w sobie szary dres, że ciągle po niego sięgamy i nie potrafimy się z nim rozstać? Fanki casualowych ubrań w tym odcieniu twierdzą, że w tej jego prostocie tkwi piękno, a sam jego odcień łagodzi stres, koi nerwy i otula niczym ulubiony koc.
Jak stylizować szary dres i co do niego nosić? Do spodni można założyć praktyczny t-shirt w każdym kolorze, ale koniecznie w sportowym fasonie, sportowe buty, od czarnych, które pięknie podkreślają barwę spodni przez białe i kolorowe. A kiedy znudzi się Wam ulubiony szary dres, zamiast go wyrzucać, udekoruj go ciekawymi naszywkami. To jeden z niewielu kolorów, do którego możecie dodać wielobarwne naszywki i to w ilości większej niż 2. Możecie wybrać jedną dużą lub stworzyć swój własny deseń z kilku aplikacji różnych rozmiarów i kolorów.
Inną możliwością jest skręcenie spodni i bluzy jak podczas wyżymania z wody i związane sznurkiem, a potem umieszczenie w wybranym barwniki do tkanin. Kolejna możliwość to flamastry, kredki i farby do tkanin, którym stworzycie swój własny niepowtarzalny wzór. Możecie też połączyć te wszystkie techniki, najlepiej tylko dla jednej z części tego zestawu, dla spodni albo bluzy, gdyż całość z tak intensywnymi ozdobami może wyglądać nieładnie.
Jak zrobić darmową torbę z szarymi wstawkami ze spodni jeansowych
Nasza propozycja to wykonanie torby w stylu lat 80 i 90 ubiegłego stulecia ze starych jeansowych spodni.
- Odcinamy nogawki w miejscu, w którym się zaczynają.
- Z nogawki wycinamy prostokąt o szerokości około 15 cm i o 5 cm dłuższy niż długość paska torebki.
- Dolną część spodni zszywamy (koniecznie na maszynie, ręczny szef nie wytrzyma nawet ciężaru portfela i telefonu). Szef wykonujemy najpierw na lewej stronie, potem po obu jego stronach na prawej stronie, tak żeby powstało stębnowanie, czyli charakterystyczny dla jeansów podwójny szef.
- Potem wycinamy dokładnie takich samych rozmiarów prostokąt z szarej bawełny. Całość przeszywamy na maszynie, potem składamy na pół, w taki sposób, żeby z jednej strony prostokąt był szary z drugiej denimowy.
- Teraz przeciągamy na prawą stronę i ponownie składamy na pół, tym razem dżins chowamy do środka i przeszywamy pasek po obu stronach i już go nie przewlekamy.
- Pasek mocujemy za pomocą dwóch bardzo dużych agrafek do paska od spodni.
- Z tej samej bawełny wycinamy prostokąt o szerokości obwodu w pasie + 6 cm i długości 15 cm.
- Tkaninę z każdej strony obszywamy, podwijając pojedynczo do spodu.
- Potem w przez całą jej szerokość, ale już tylko z jednej strony, wykonujemy tunel o wysokości 2 cm.
- Dolną część (bez tunelu) przyszywamy do spodni, w tunel nawlekamy bardzo długą sznurówkę lub sznurkiem i torebka gotowa.
Komentarze