Moda na przestrzeni wieków

Moda na przestrzeni wiekówModa - styl ubierania zmieniał się diametralnie na przestrzeni wieków. Zmiany te były celowo dostosowywane do zapewniania jeszcze większej wygody, lepszej funkcjonalności jak również do potrzeb estetycznych i gustów.

Ludzie podążali za nowymi trendami w modzie, które zmieniały się w zależności od potrzeb użytkowników. Popularność określonych stylów i mody różnego rodzaju powtarzała się w sposób cykliczny. Istnieje wiele ubrań, które na stałe zmieniły modę. Wśród nich najbardziej znane i noszone niemalże na całym świecie są jeansy, minispódniczki, piżamy oraz bikini.

Na przestrzeni wieków ideał kobiecej sylwetki także ulegał ciągłym zmianom. W czasach antyku najważniejsze były proporcje i harmonia kształtów. Średniowiecze to okres smuklejszych sylwetek, co odpowiadało gotyckiemu stylowi w architekturze. Dopiero w XVI wieku do kanonu kobiecej urody wpisały się obfitsze kształty, szczególnie biustu. Sto lat później z powrotem do łask powróciły pełne kształty, zwane rubensowskimi.

Przełom wieku XVIII i XIX to kolejny powrót do szczupłych sylwetek, przypominających współczesne kształty, a przede wszystkim talię osy. Aby osiągnąć wymarzony efekt, kobiety w XIX wieku wbijały się w wąskie gorsety, co często kończyło się omdleniami. Z kolei biodra miały być mocno zaznaczone i w związku z tym panie wypychały te okolice swego ciała dodatkowymi materiałami.

Komentarze