Gdy w latach 50-tych rządził Dior, dekadę później przechodzono od elegancji przez etap szokowania po swobodnego stylu hippie, o tyle na początku lat 70-tych Voque orzekł, że w modzie nie obowiązują od teraz żadne zasady. Było to początkiem nowej ery, która była tak ciekawa i różnorodna, że… wiele trendów przetrwało do dziś. Dowiedz się, jaka była moda damska i męska w tym okresie oraz jakie makijaże wówczas stosowano.
Moda lat 70-tych - charakterystyka
Tytułowa dekada to czasy niezwykle różnorodne - to etap przemian społecznych i cywilizacyjnych. Widać to w wielu sferach życia, również w modzie damskiej i męskiej. Jest to czas disco oraz dzieci kwiatów, czyli nadal popularny był styl hippie, rodem z poprzedniego stulecia. Ówczesne trendy wyrażała swoista wolność, co pozwalało pokazywać swoim strojem osobowość i poglądy.
Główne trendy modowe w latach 70-tych
Można wymienić trzy podstawowe trendy. Ich powstanie związane jest ze zmianami, jakie zachodziły w społeczeństwie, z tym, co działo się w świadomości ludzi, ale i z muzyką, która w tym okresie bardzo wyraźnie wpływała na to, co było "na topie" i kształtowała charakter.
Na początku lat 70-tych w modzie nadal bardzo popularny był styl hippie. Czy był taki sam jak w poprzedniej dekadzie? Owszem, nadal lubowano się w długich spódnicach, dżinsach typu dzwony, chętnie noszono obszerne koszule z lekkich materiałów, a wśród wzorów dominowały kwiaty. Jednym z ulubionych materiałów był zamsz. Styl hippie w tamtym okresie nieco ewoluował, co związane było z poglądami w tych czasach. Zwracano się bowiem ku naturalizmowi - temu, co naturalne, ekologiczne i zdrowe. W tym czasie ubierano się w stroje z naturalnych materiałów, stawiano na bawełnę, len. Materiały były przyjazne dla środowiska, ale i dla skóry. Tytułowa dekada to czas słynnego, głośnego musicalu "Hair", co zaowocowało wykształceniem się stylu na noszenie luźnych ubrań w psychodeliczne, kwiatowe wzory. Taki nowatorski styl hippie był na topie przez prawie całą omawianą dekadę. Roślinne motywy były popularne jeszcze w kolejnych dziesięcioleciach.
Drugim trendem dotyczącym strojów był styl disco. Jest to związane z upowszechnieniem się dyskotek jako formy rozrywki oraz obecności tej formy spędzania czasu w mediach. Jednym z najpopularniejszych filmów lat 70-tych była bowiem "Gorączka sobotniej nocy" z Johnem Travoltą, gdzie wylansowano właśnie styl disco - zarówno w modzie damskiej, jak i męskiej. Wówczas popularne stały się obcisłe spodnie, sukienki zdobione cekinami, marynarki z połyskujących materiałów, legginsy z dodatkiem lycry, sukienki i spódnice z plisami, falbanami: które pięknie układały się w tańcu.
Kolejnym ciekawym trendem lat 70-tych jest punk. To znana w tych czasach subkultura, której styl bycia zaowocował wykształceniem się nowych stylizacji. Do noszenia punkowych ubiorów z pewnością zainspirowały gwiazdy muzyki, w tym muzycy zespołu Sex Pistols. Chętnie noszono szerokie spodnie jeansy z przetarciami czy nawet dziurami, buty trapery, kurtki ramoneski zdobione ćwiekami, wielkie torby czy skórzane plecaki, koszulki z rockowymi napisami, a najlepiej z logiem ukochanej kapeli. Zwykle w tamtym okresie noszono się tak, jak muzycy danego zespołu, np.: muzycy zespołu Ramones nosili skórzane kurtki, zwane później - i właśnie do dziś - ramoneskami.
W tytułowej dekadzie nadal więc były popularne hipisowskie dzwony, chętnie noszono także minispódniczki, tak popularne w poprzednim dziesięcioleciu, pojawiało się jednak wiele innych, nowych elementów, w tym podkolanówki, idealnie pasujące do krótkich spódniczek. Panie polubiły również kombinezony: element garderoby może nie zawsze wygodny i praktyczny, ale jednak często wykorzystywany do dziś. Z jednej strony noszono wygodne i przyjazne dla ciała ubrania, z drugiej jednak nadal panował trend na winyl, np.: winylowe płaszcze, błyszczące legginsy. W modzie lat 70-tych (zarówno damskiej, jak i męskiej) panował swoisty eklektyzm i wielka różnorodność. Z jednej strony na topie były crop topy, z drugiej spódnice maxi. Zestawienie tych elementów garderoby dawało ciekawy efekt. Panowie chętnie nosili dzwony, koszule a la Travolta oraz zamszowe kurtki. To wszystko sprawiało, że można było wyrażać swoją osobowość oryginalnym strojem - co zresztą we współczesnych czasach ten zwyczaj nadal jest kontynuowany.
Modne dodatki do stroju lat 70-tych
Na jakie dodatki do stylizacji stawiano? Na pewno ceniono akcesoria w stylu hippie: kapelusze, zarówno te słomkowe, delikatne, jak i bardziej obszerne, z rondem. Stawiano na prostą biżuteria z koralików i rzemyków. Panie chętnie ozdabiały głowę opaskami, zamiast gumek do włosów używały wstążeczek. A styl disco? Tutaj opaski były błyszczące, chętnie wybierano kolorowe torebki z brokatem. Z kolei wielbiciele stylu rockowego, punkowego lubili dodatki nabijane ćwiekami, wyraziste i utrzymane w ciemnych kolorach.
Jakie buty były modne w latach 70-tych?
Jakie buty były na topie w tych czasach? Na pewno delikatne sandały z rzemyków i zamszowe botki - one były idealne do stylizacji w stylu hippie. Jeśli jednak interesował nas styl disco, wówczas sprawdzały się błyszczące balerinki, trampki, tenisówki - wszystko to, w czym wygodnie by się nam tańczyło. A co z modą męską w latach 70-tych? Panowie wybierali raczej obuwie wizytowe. A wielbiciele stylu punk? Tutaj królowały mocne buty w stylu traperów, idealnie komponujące się z wyrazistymi stylizacjami.
Fryzury w siedemdziesiąt leciu
Fryzury tego okresu także były bardzo różnorodne - z jednej strony stawiano na długie, rozpuszczone włosy w stylu hippie, które w cieplejsze dni doskonale wyglądały związane w niedbały koczek, a z drugiej strony coraz chętniej decydowano się na radykalne cięcie: rockowe kobiece fryzurki z dnia na dzień zyskiwany popularności. Ponadto w tytułowej dekadzie część osób wybierała delikatne, romantyczne fale, cieniowanie warstwowe, pasemka. Na topie były też fryzury z wywiniętymi na zewnątrz pasemkami, popularnie nazywane w tych czasach skrzydłami.
Modny makijaż lat 70-tych
Makijaż tego okresu był bardzo różnorodny. Chętnie decydowano się na smoke eyes, który stanowił klasykę ostatniej dekady. W przypadku stylu disco bawiono się kolorami, make-up w stylu punk był jeszcze bardziej wyrazisty i awangardowy. W stylizacjach obecny był róż do policzków, panie z jego pomocą modelowały swoją twarz. Często używano również bronzera, ponieważ na topie była opalona cera. Brwi były raczej cienkie, uformowane w zgrabny łuk podkreślający spojrzenie. W palecie cieni do powiek przeważały kolory chłodne: zielenie, fiolety, błękit, a rzadziej stawiano na kolory ciepłe, w tym kolory ziemi: brązy, beże, kolory miodowe. Na wieczór płeć damska wybierała barwy, które rozświetlały spojrzenie: powiekę podkreślano chętnie jasnym, szarym, srebrnym lub nawet białym cieniem. Na co dzień wybierano matowe wykończenie makijażu, na wieczór za to wszystko miało lśnić, wybierano chętnie cienie z metalizującym połyskiem. A co na usta? Panie chętnie wybierały odcienie głębokiej czerwieni (żurawina, wiśnia), czy pomarańcz oraz - co ciekawe - popularna była śliwka. Na co dzień o wiele lepszym rozwiązaniem był delikatny błyszczyk. Powróciła również klasyka, czyli piękna kobieca czerwień. Nawiązywało do trendów z poprzednich dziesięcioleci. Raczej nie stosowano konturówki, jeśli już była ona jaśniejsza od koloru szminki, aby nie uzyskiwać efektu "obrysowania" warg. Natomiast młode dziewczyny wykorzystywały pomadki z błyszczykiem, a także pojawiały się linie smakowe, aromatyzowane, pięknie połyskujące.
Modny makijaż w latach 70-tych
Ikony mody lat 70-tych
Kto inspirował w ówczesnym okresie? Kto sprawiał, że dane stylizacje męskie i damskie stawały się modne w latach 70-tych? Na pewno była to
- Diane von Furstenberg,
- Vivienne Westwood,
- Grace Mirabella - ówczesna redaktor naczelna Voque oraz wiele innych marek, w tym Yves’a Saint Laurent.
Podziwiana przez wielu była także Farrah Fawcett, która wylansowała modę damską w latach 70-tych na sportowe stylizacje. Lubiła ona pokazywać się w swobodnych jeansach i koszulkach oraz dopasowanych topach i krótkich spodenkach, zwykle jej skóra była opalona, a fryzura z typowymi dla tej dekady "skrzydełkami" - inspirowała wiele kobiet w różnym wieku.
Znana aktorka i modelka - Lauren Hutton - z kolei lansowała trendy modny męski look. Chętnie wplatała w swoje stylizacje elementy z męskiej garderoby: jeansy, koszule, katany, za duże marynarki. Zapoczątkowała oversize, co widzimy w trendach do dziś. Jej ciekawy styl stał się również odpowiedzią na różnice między-płciowe. Aktorka pokazywała, że w stroju może je w prosty sposób zniwelować, a panie mogą pożyczać wiele rzeczy od swoich mężów, braci czy ojców i wyglądać równie stylowo.
Do ikon tego okresu należy też z pewnością Jane Fonda (sportowe ubrania oraz długie kozaczki) czy Jane Birkin (kosz zamiast torebki, idealny dodatek w stylu hippie).
Inspirowanie się modnymi strojami z lat 70-tych
Warto tutaj postawić na disco - błyszczące materiały wracają do łask w praktycznie każdym sezonie sylwestrowym. Na topie obecnie są również plisowane sukienki i spódnice: już od 2-3 sezonów wiosenno-letnich z powodzeniem możemy je wpasować w swoje stylizacje. Takie sukienki (zwłaszcza o długości midi i maxi) doskonale prezentują się z prostymi koszulkami i krótkimi katanami. Do nich warto dobrać sportowe buty, sandały na słupku lub płaskie i wygodne balerinki. Sukienki i spódnice z plisami czy falbanami można wybrać w jednym kolorze, ale i we wzory, np.: kwiaty, wtedy umiejętnie łączymy styl disco ze stylem hippie i zestaw damski - modny z lat 70-tych gotowy.
Obecnie do łask wracają również krótkie spódniczki, tweedowe szorty (idealne na zimę do botków i kozaków jako alternatywa dla spódnic), kopertowe sukienki. W procesie inspirowania się modą vintage, czyli z ubiegłych dekad możemy postawić na modowy eklektyzm i wybierać konkretny element stroju i zestawiać go z tym, co jest modne dzisiaj.
Pamiętajmy, że wiele elementów stroju lat 70-tych jest modnych do dziś: styl hippie przekształcił się w boho i jest na topie nie tylko w cieplejsze miesiące. Lubimy także ubrania typu oversize, czyli jakby o rozmiar czy dwa za duże. Pozwalają na wygodę, maskują niedoskonałości sylwetki i stanowią doskonałą bazę dla wielu stylizacji. Sweter w stylu oversize świetnie komponuje się z legginsami. Z kolei luźne spodnie rewelacyjnie wyglądają z dopasowanym golfem. Różnorodna i wyrazista moda lat 70-tych pozwala nam na zabawę trendami i zestawianie z ich ze współczesnymi elementami garderoby.
Komentarze