Wolność, kolory, swobodna, luz. Luźne jeansy, kolorowe koszulki, flanelowe koszule. Barwne dresy, inspirowanie się gwiazdami ekranu i muzyki. Takie właśnie były lata 90-te. W tamtym okresie życie było kolorowe, dynamiczne, co wiązało się z wieloma zmianami na świecie. Wszystko to wpływało na sposób życia i ubierania się ludzi. Moda lat 90-tych - tak niedawnych, ale jednak odległych - była, jest i będzie inspiracją dla wielu z nas. Czym charakteryzowała się, jakie stroje: ubrania, buty i dodatki były na topie, jak czesano wtedy włosy? I wreszcie: jak współcześnie można inspirować się stylizacjami z tamtego okresu i stworzyć wyjątkowe kreacje, nawiązujące do tytułowej dekady?
Modne lata 90-te - charakterystyka okresu
To okres młodości dzisiejszych 40-50-laktów! To czasy dynamicznych zmian społecznych oraz buntowania się przeciwko konwenansom (co widać również w tamtejszych trendach). W tym czasie zmieniało się wszystko: ustrój społeczny w naszym i wielu krajach, poglądy, świat otwierał się na to, co nowe, już gdzieś na horyzoncie widziano nowe tysiąclecie. Rozkwitała popkultura, co sprawiało, że inspirowano się nimi, ciesząc poczuciem wolności, kolorami, wzorami i motywami. To czas największej popularności Naomi Cambell, KateMoss, Claudii Shiffer czy Cindy Crawford. To okres wyzwolenia kobiet, które chciały się pokazywać: swoje ciała i swoją osobowość.
W latach 90-tych rozpoczął się trend nie tylko na ciekawe ubrania i dodatki, ale również na zdrowy tryb życia. Znane postaci z całego świata zachęcały do przejścia na zdrowszy tryb życia, zdrową dietę, uprawiania sportu. Z drugiej strony był to czas wolności, uwielbienia dla imprez, przyjęć, bankietów, szaleństwa - i to nie tylko w okresie karnawału. Wszystkie te zmiany ukształtowały modę lat 90-tych, która była niezwykle różnorodna: z jednej strony kolorowa i szalona, z drugiej błyszcząca cekinami na imprezach, a z trzeciej: wygodna i praktyczna - idealna do uprawiania sportu.
W tym czasie królowały również seriale telewizyjne z "Beverly Hills, 90210" na czele. Tam młodzi ludzie ubierali się "normalnie", jak my. Stali niejako w opozycji do gwiazd ekranu i muzyki, w tym kolorowych i krzykliwych Spice Girls, które - nie da się ukryć - były jednymi z największych gwiazd młodego pokolenia tamtejszego okresu.
To, co działo się w stylizacjach i urodzie w tej dekadzie jest efektem dynamicznych przemian - w naszym kraju moda lat 90-tych jest silnie inspirowana stylem zachodnim, ale i mamy kilka elementów bardziej rodzimych.
Moda lat 90-tych - co było na topie?
W latach 90 noszono różne stroje, miksowano style. Wielbiciele rockowych kapeli, ale i popularnych seriali mogli upodobnić się do swoich idoli i wyglądać oszałamiająco: na ulicach można było zobaczyć młodych ludzi w dżinsach (najmodniejsze były te znoszone modele, przetarte, jakby podniszczone), szerokich koszulach (najlepiej flanelowych, uwielbianych przez panów), to tego koszulka z ciekawym napisem i trampki za kostkę. To typowy strój nastolatka wychowanego w tytułowej dekadzie. W tym czasie królowały dżinsy: oczywiście dzwony, ale i krój mom jeans (zwężana nogawka i wysoki stan) jak również luźne boyfriendy, uwielbiane przez kobiety - doskonale ukrywały mankamenty figury! Najlepiej, jeśli miały liczne przetarcia, a nawet dziury. W trendach znalazły się również ogrodniczki i spodnie z lampasami, przypominające dresy. Wielbicielkom wygody polecano legginsy: obcisłe getry idealne do uprawiania sportu, a w wersji błyszczącej - również na imprezę. A co na górę? Oczywiście stawiano na koszulki typu crop top, obcisłe bluzeczki i koszule. Na to warto było założyć bluzę z napisem, im większa - tym lepsza. Panie chętnie sięgały po miniówki oraz obcisłe sukienki typu bodycon.
Modna stylizacja w latach 90-tych
Jakie buty były modne w latach 90-tych?
Na pewno stanowiły one bardzo ważny element stylizacji. Jak już wiemy: było wyraziście, odważnie i kolorowo. W omawianej dekadzie chętnie nosiliśmy koturny, tak uwielbiane przez panie. Buty na wysokiej platformie wysmuklały sylwetkę i sprawiały, że wydawała się ona zgrabniejsza. W wielu wariantach podeszwa przypominała typowe traktory. W cieplejsze dni królowały za to mule, czyli klapki z odkrytą piętą. A coś dla wielbicieli sportu? Oczywiście trampki, a dokładniej wsuwane tenisówki, które były idealne na spacer po mieście, do szkoły czy… na imprezę. W ciepłe dni chętnie sięgano po sandały z cieniutkich paseczków. Zimą za to chętnie noszono masywne trapery za kostkę, które doskonale utrzymywały stopę na śliskich chodnikach, dawały ciepło i sprawiały, ze stylizacje były nieco drapieżniejsze. W kanony mody lat 90-tych wpisały się również tak zwane ugglyboots, czyli wysokie sneakersy, który doskonale prezentowały się z dżinsami. Jesienią i zimą chętnie wybierano buty za kostkę. Na topie były zamszowe botki, tak uwielbiane przez panie. Panowie chętnie wybierali kowbojki, doskonale prezentowały się z szerokimi dżinsami. A po domu i wokół niego? Panie chętnie wybierały drewniaki, głośne w użytkowaniu buty, których odgłos pamięta chyba każdy, kto wychował się w tamtym okresie. Następnie z obuwia typowo domowego stały się one jednym z kanonów tego okresu, ubierano je również na wyjścia.
Modne dodatki lat 90-tych
Panie lubiły małe torebki na łańcuszku, plecaczki, w których mieściły swoje skarby, ale i duże torby. Do tego dużo biżuterii - stawiano na akcesoria plastikowe, kolorowe, ale i drewniane. Wiele pań nosiło po kilka kolorowych bransoletek. W słoneczne dni stylizację dobrze było udekorować stylowymi okularami przeciwsłonecznymi. W tym czasach modne były zwłaszcza dwa fasony: kocie oraz lenonki. Najlepiej, gdy były kolorowe, szkła mogły być żółte, różowe.
Moda lat 90-tych była kolorowa, energetyczna, bardzo oryginalna i wyrazista. Takie były też kolory i wzory tego okresu. Stylizacje mogły, a nawet miały szokować - były odważne, barwne, nieco szalone. Lubowano się w kolorach mocnych, intensywnych, również barwach fluoroscencyjnych. Nietrudno było znaleźć ubrania w kolorze:
- mocnego fioletu,
- fuksji,
- turkusu,
- trawiastej zieleni,
- czerwieni,
- limonki,
- pomarańczu,
- intensywnej żółci.
Dla wielbicieli klasyki również było coś ciekawego: w trendach znalazły się również były monochromatyczne zestawienia, np.: czerń z bielą czy neutralna barwa połączona z intensywną - tworzyły wtedy ciekawy, energetyczny duet. Romantyczki z kolei mogły do woli czerpać z palety pastelowej, np.: delikatnego różu czy błękitu, który doskonale komponował się z dżinsem i tenisówkami, tworząc romantyczną, ale jakże delikatną stylizację.
A co ze wzorami? W tytułowej dekadzie na topie były figury geometryczne, kratka, paski, ale i szachownica. Bardzo na topie były ubrania w kolorowe plamy, rodem z czasów hippisów. W tej dekadzie chętnie noszono również ubrania i dodatki ze zwierzęcymi printami. Na topie była zwłaszcza zebra i panterka oraz gepardzie cętki. Kto dorastał w tych czasach i nie miał bluzki czy sukienki w zwierzęcy motyw? Co ciekawe, w latach 90-tych modne były również ubrania z widocznym logo dobrej marki, np.: w postaci dużej naszywki na plecach czy napisanego logo na przodzie, np.: koszulki czy torebki. To była zazwyczaj baza stylizacji, do jakiej dobierano odpowiednie elementy i dodatki.
Fryzury i makijaż w latach 90-tych
Wiemy już wiele o: ubraniach, dodatkach, butach, kolorach i fasonach, wzorach. Doskonale wiemy jednak, że to nie wszystko. Nieodłącznymi elementami stylizacji są również włosy i makijaż. Jakie fryzury były modne w latach 90-tych? W tych czasach lubiano wyróżniać się swoją fryzurą. Panie uwielbiały łagodne cięcie, podobne do tego, jakie posiadała Rachel z serialu przyjaciele. Posiadaczki długich włosów chętnie czesały się w koczki czy wysokie kucyki. Ciekawym wyborem były również delikatne, romantyczne fale - doskonale prezentowały się na półdługich włosach. Młodsze dziewczyny zaplatały na głowach wiele malutkich i cieniutkich warkoczyków, a potem cieszyły się iście karbowanymi włosami. Panowie za to chętnie modelowali swoje fryzury żelem: im go było więcej, tym lepiej.
A co z makijażem? Jak wszystko w tytułowej dekadzie - był wyrazisty. Cera była naturalna, a brwi mocno podkreślone. Oczy zwykle również, na topie były w tych czasach smokey eyes. Dodatkowo mascara, a na usta delikatny błyszczyk, aby nie przytłoczyć całości. Na wieczór można było pozwolić sobie na mocniejszy kolor szminki, królowały kobiecie czerwienie i fuksja.
W makijażu ówczesnego czasu obowiązywała prosta zasada: jeden element może dominować, reszta powinna być stosowana. Jest to bardzo cenny trend, który przetrwał do dziś.
Jak stylizować się na modę lat 90-tych?
Tytułowy okres inspirował i inspiruje nadal - wiele elementów ówczesnej dekady pozostaje w łaskach do dziś. Co przetrwało? Jak można stworzyć stylizację w takim stylu? Na pewno wybierając na topie obecnie i w tamtych czasach fasony jeansów: wygodnych boyfriendów czy mom jeans z wysokim stanem: doskonale podkreślają kobiece kształty. Do łask wracają też bluzeczki typu crop top, idealnie komponujące się z wyżej wymienionymi jeansami. Z lat 90-tych możemy również "zapożyczyć" flanelowe koszule, w których doskonale poczują się i kobiety, i mężczyźni. I już mamy świetne zestawy na co dzień: wygodne jeansy, bluzeczka i koszula. A panowie mogą koszulę założyć do jeansów, do tego wygodne sportowe buty i ciekawa stylizacja do pracy gotowa.
Powoli staje się również modny styl na oversize, w tym marynarki rodem z męskiej szafy, świetnie pasują do obcisłych topów i legginsów. To ciekawa propozycja na imprezę dla każdej pewnej siebie kobiety. A mężczyzna może założyć jeansy, koszulkę z logo ulubionego zespołu, trampki i ramoneskę: w każdym klubie poczuje się modnie w tej swobodnej ale i rockowej stylizacji.
Warto korzystać z kolorowej, wyrazistej mody lat 90-tych - nieco szalonej, ale jakże podkreślającej osobowość. Jej luz, swoboda, różnorodność i radość, bijąca z tych stylizacji pozwolą nam odnaleźć siebie w stylowych kreacjach i stworzyć zestawy, które odzwierciedlą nasz temperament, ale i aktualny nastrój.
Komentarze