Nazwy endomorfik, ektomorfik i mezomorfik kojarzą się nam zapewne z biologią i jest w tym trochę prawdy, aczkolwiek rzecz tyczy się … typów sylwetek. Nazwy użyte powyżej to określenia na trzy, różne typy budowy, które obejmują zarówno wygląd zewnętrzny, jak i cechy przemiany materii, w tym szybkości metabolizmu czy też naturalne skłonności, np. do tycia. Warto więc dowiedzieć się, jakiemu typowi odpowiada nasza sylwetka, aby dbać o siebie jeszcze lepiej.
Endo, ekto i mezo - skąd się wzięły?
Przedrostki, używane dziś do opisu typu sylwetki mają swój początek w antropologii fizycznej, którą posiłkował się William Sheldon, amerykański uczony, podczas tworzenia typologii sylwetek.
Endomorfik - z tendencją do tycia
Endomorfik to człowiek o masywnej budowie ciała, ma ciężkie, grube kości, szeroki szkielet. Posiadają wyraźne krągłości w budowie, co jest szczególnie widoczne w przypadku pań o tym typie sylwetki. Są to ludzie silni, wytrzymali fizycznie. Takie osoby cechują się powolną przemianą materii. Endomorficy mają więc tendencję do tycia, dlatego w ich diecie wskazane jest unikanie produktów, które mogą powodować nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej, głównie w okolicy brzusznej. Endomorficy częściej zapadają na choroby metaboliczne, w tym cukrzycę oraz schorzenia układu krążenia oraz serca. Znacznie zwiększone jest w ich przypadku ryzyko miażdżycy czy zawału. W diecie endomorfika powinno być 4-5 posiłków dziennie, ostatni z nich należy zjeść najpóźniej o 18.00-19.00. Produkty powinny być niskokaloryczne, bogate w białko i węglowodany. Należy unikać cukrów prostych, w tym słodyczy oraz dań typu fast food. Zaleca się picie dużych ilości wody, unikać zaś napojów gazowanych oraz alkoholu. Wskazane jest także stawianie na aktywność fizyczną, w tym ćwiczenia na siłowni. Mięśnie endomorfików są bardzo podatne na wysiłek, co pozwala na ich idealne wyrzeźbienie dzięki odpowiednio dobranemu zestawowi ćwiczeń. Powinny być one uprawiane regularnie, a sam wysiłek może być intensywny, co pozwoli na spalanie tkanki tłuszczowej.
Ektomorfik - szczupły i wiotki
Ektomorficy są szczupli, mają kości o niewielkim obwodzie, co sprawia, że budowa ciała jest drobna, wiotka ale mogą to być też osoby wysokie. Taka sylwetka cechuje osoby o szybkim metabolizmie, ektomorficy nie mają tendencji do tycia, co nie znaczy, że nie mają uważać na to, co spożywają. Ektomorfik powoli przybiera na wadze, nierzadko te osoby - mimo prawidłowego jedzenia - borykają się z problemem niedowagi. Panie z kolei narzekają na niewielki biust oraz płaskie pośladki. Niestety, ektomorfikom z ich błyskawiczną przemianą materii niełatwo jest zbudować masę mięśniową. Z drugiej jednak strony, nieprawidłowa dieta prowadzić może do odkładania się tłuszczu na brzuchu, co w połączeniu z ogólną, szczupłą sylwetką nie prezentuje się zbyt estetycznie. Warto więc zadbać o zdrową dietę, w tym spożywanie dużej ilości węglowodanów, tłuszczów oraz produktów białkowych. Należy jeść regularnie, wysypiać się oraz unikać stresu, który - w ich przypadku - dodatkowo wspomaga proces gubienia kilogramów.
Zaleca się także aktywność fizyczną, w tym ćwiczenia dobrane do typu metabolizmu. Powinny być one niezbyt wyczerpujące, pozwalające na rzeźbienie określonych partii mięśniowych.
Mezomorfik - muskularny atleta
Mezomorfik to muskularny typ budowy ciała, jest solidnie zbudowany, posiada dużo mięśni ale i niewielką ilość tkanki tłuszczowej. Jest to jednocześnie najrzadziej występujący typ sylwetki. Panowie o tym typie budowy mają szerokie barki i węższe biodra, ich figura przypomina prostokąt. Panie z kolei cieszyć się mogą typowo kobiecymi kształtami: pełnym biustem oraz krągłymi biodrami. Aby nie stracić swojej atrakcyjnej sylwetki, muszą uważać na to, co spożywają oraz poświęcać czas na aktywność fizyczną. Dzięki temu zapobiegną utracie mięśni i przyrostowi tkanki mięśniowej. Dieta mezomorfka powinna być bogata w białko, które buduje mięśnie oraz węglowodany. Powinni jeść wiec chude mięso, jaja, produkty sojowe oraz pełnoziarniste. Warto dostarczać organizmowi białka pochodzenia zarówno zwierzęcego, jak i roślinnego. Kluczem do sukcesu - poza odpowiednio zbilansowaną dietą - są oczywiście ćwiczenia fizyczne, w tym ćwiczenia siłowe. Mezomorfik jest bardzo wytrzymały, może trenować dużo i intensywnie, a jego mięśnie bardzo szybko się zregenerują. Warto więc z tego korzystać, uprawiając regularnie sport. Pamiętajmy, aby podczas treningów korzystać z odpowiedniej dla nas suplementacji.
Dlaczego to jest takie ważne?
Jak się okazuje, nasz typ sylwetki mówi nam o nas bardzo dużo, zarówno w kwestii wyglądu zewnętrznego, jak i innych cech, takich jak szybkość przemiany materii. Tak naprawdę jednak niewielu jest typowych przedstawicieli opisanych typów sylwetek. Zazwyczaj występują typy mieszane, posiadające cechy dwóch lub nawet trzech rodzajów. Warto jednak wiedzieć, jakie typy są wyróżniane oraz jakie cechy przeważają w naszym przypadku. Pozwoli nam to dopasować dietę do naszego stylu metabolizmu i cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.
Komentarze