Czym się kierować przy wyborze butów?

Wybór odpowiedniego obuwiaWybór odpowiedniego obuwia to - wbrew pozorom - wcale nie łatwa sprawa. Ba! Z całą szczerością można przyznać, że dla niektórych to prawdziwe utrapienie! Wszyscy bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, że buty mają istotny wpływ na nasz komfort, samopoczucie, a nawet bezpieczeństwo (złe dobranie butów na zimę może skończyć się poślizgiem i złamaną nogą, słabe szpilki to gwarancja złamanego obcasa i upadku podczas dobrej tanecznej zabawy).

Oto krótki poradnik dla tych, którzy chcą podejmować jak najlepsze wybory podczas zakupu obuwia.

Jak wybrać komfortowe buty?

Wygoda to podstawowy aspekt noszenia butów. Niewygodne i źle dopasowane obuwie to nie tylko brak stabilności i poczucia komfortu, ale także ryzyko kłopotów zdrowotnych (np. z postawą ciała). Dlatego też zawsze sprawdzaj, czy dane buty zapewnią Ci maksimum komfortu. Pamiętaj zatem o dobrze dobranym rozmiarze i kształcie buta.

Odpowiedni rozmiar buta

Dobrze dobrany rozmiar butów

Dobrze dobrany rozmiar butów

Za mały lub za duży rozmiar buta to nic przyjemnego. Ogólnie ustalone rozmiary pozwalają na odpowiedni dobór, jednak zdarza się, że marki obuwnicze różnią się między sobą. Zakup w sklepie stacjonarnym pozwala na przymierzenie i dopasowanie rozmiaru, jednak sklepy internetowe pod tym względem wcale nie są w tyle.

Wiele z nich daje możliwość zakupu i przymiarki z możliwością wymiany na inny rozmiar. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy dane buty na Ciebie pasują, praktycznie bez wychodzenia z domu i biegania po sklepach. Warto jest zwrócić uwagę na rozmiary połówkowe. Zdarzają się bowiem bardzo wyjątkowe stopy, na które np. nie pasuje ani 38 ani 39. 38 jest za małe, 39 już za duże.

Producenci obuwia już dawno wyszli takim ludziom naprzeciw, produkując buty o rozmiarze np. 38,5. Dobrze jest sprawdzić właśnie taką opcję, jeśli masz ciągły problem z dopasowaniem rozmiaru. Zwłaszcza obuwnicze sklepy internetowe dają możliwości wyboru różnych i nietypowych rozmiarów buta.

Odpowiedni kształt buta

Jak łatwo się domyślić, najlepszym rozwiązanie dla komfortu ciała jest naturalnie ułożenie stopy. Dlatego też należy zwracać uwagę na kształt obuwia. Gwarancją wygody jest kształt, który pozwala na swobodne ułożenie palców i zapewnia stopie maksymalny ruch dzięki elastyczności. Takie możliwości dają dzisiaj buty barefoot.

To buty, których celem jest przywrócenie stopom jak największej naturalności. Barefoot cechują się lekkością i elastycznością, co zdecydowane wyróżnia je na tle innego obuwia. Jeśli szczególnie cenisz naturalność oraz zdrowie, zainteresuj się ofertą właśnie tego typu butów.

Jak wybrać buty dobrej jakości?

Dobrze wykonane, solidne buty mogą efektywnie służyć nawet kilka lat, a przecież właśnie o to chodzi. Po co, co chwilę kupować nowe rzeczy, skoro można postawić na jakość i cieszyć się trwałością przez długi czas? Jak więc znaleźć bardzo dobre buty?

Zwróć uwagę na materiał

W zależności od rodzaju buta, należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany. Nie bez powodu twierdzi się, że najlepszej jakości buty uszyte są z naturalnych materiałów. Skóra zwierzęca sprawdza się lepiej niż każdy inny materiał, ale dla wielu osób jest nie do zaakceptowania.

Na szczęście, w dobie troski o los zwierząt, powstaje równie wytrzymała i solidna alternatywa. Buty wykonane z tworzyw wegańskich cieszą się coraz większą popularnością, a ich jakoś nie odbiega od jakości skóry zwierzęcej. Ten eksperyment i nowość na rynku obuwniczym są zdecydowanie warte uwagi.

Poszukuj zaufanych marek

Znane marki obuwia

Znane marki obuwia

Marki, które od lat funkcjonują na rynku lub te, które cieszą się dobrą opinią i renomą, najczęściej oferują buty bardzo dobrej jakości. Trzeba liczyć się z tym, że ceny takiego obuwia są często o wiele droższe. Warto jednak zdać sobie sprawę, że jakość ma swoją cenę. Co więcej, zakup droższych, ale lepszych butów wiąże się z długim czasem użytkowania.

Zamiast kupować buty za każdym razem, gdy zbliża się nowy sezon, możesz zapewnić sobie komfort wielu lat użytkowania tej samej pary. Oszczędzasz swój czas, a w dłuższej perspektywie również pieniądze, ponieważ kupując buty wraz z każdym nadchodzącym sezonem wydajesz mnóstwo pieniędzy, bardzo możliwe, że więcej niż podczas jednego, konkretnego i świadomego zakupu.

Ceny dobrej jakości butów bywają ekstremalne, ale nie zawsze. Oferta sklepów internetowych jest na tyle bogata, że spokojnie można odnaleźć w niej buty dobrej i zaufanej marki w wyższej niż przeciętna, ale przystępnej cenie. Pamiętaj, że każda branża obuwnicza pracuje na swoją renomę i poziom jej zaangażowania, lata doświadczenia oraz opinie klientów mają duże znaczenie przy wyborze odpowiedniej pary butów.

Jak wybrać stylowe buty?

Inaczej mówiąc, jak wybrać buty pasujące do Ciebie i Twojego stylu. Musisz pamiętać, że nie wszystko, co podoba się Tobie, podoba się także innym. Mamy swoje preferencje i gusta, a każdy z nas czuję się dobrze w innym stylu. Piękno powstaje wtedy, kiedy pojawia się spójność. W kontekście butów i ubioru spójność powstaje wtedy, gdy nasza stylizacja oddaje w pełni nasz charakter i osobowość.

Znajdź, to co lubisz najbardziej

Poszukując odpowiedniej pary butów, kieruj się swoimi gustem. Szukaj butów, które będą podobać się właśnie Tobie. Zwróć uwagę na swoje odczucia: czy patrząc na dany styl czujesz radość i zadowolenie czy raczej niechęć. Spróbuj dostosować buty do swojego charakteru, tak aby czuć się w nich zupełnie jak we własnej skórze.

Dopasuj je również do własnej sylwetki i wyglądu. Dzisiejsza bogata oferta pozwala na wybór naprawdę wyjątkowych i dopasowanych butów, dlatego poszukuj pary, w której po prostu się zakochasz!

Dopasowanie do okazji

Każde wydarzenie rządzi się innymi prawami. Często głośno jest o turystach, którzy po szlakach górskich wędrują w klapkach. To nie jedyny błąd, często popełniany przy wyborze obuwia. Dobrze dobrane buty do sytuacji zapewniają komfort, bezpieczeństwo oraz świetny wygląd.

Oprócz własnych gustów, zawsze bierz pod uwagę funkcję danej pary butów. Nie musisz posiadać kilkudziesięciu par butów dopasowanych do każdej czynności lub sytuacji, wystarczy, że w swojej garderobie będziesz mieć po jednej parze na daną okazję ogólnie.

W zależności od sezonu, stylu życia lub zainteresowań do dyspozycji zawsze musisz mieć buty do pracy, do codziennych czynności (takich jak wyjścia na zakupy), buty imprezowe, buty sportowe czy też  buty na eleganckie okazje. Jeśli pasjonujesz się sportem lub turystyką, musisz poszerzyć swoją garderobę o specjalne buty do ćwiczeń i biegania lub np. buty do wspinaczki górskiej.

Jeśli poświęcisz trochę czasu i pieniędzy na zainwestowanie w najbardziej odpowiednią parę butów, z pewnością nie przytłoczysz się masą niepotrzebnego obuwia. Wybierając mądrze, możesz wyglądać stylowo i z klasą, czuć się wygodnie i komfortowo w każdej sytuacji!

Komentarze