Co to jest casual?

Styl CasualCasual - to słowo robi zawrotną karierę w świecie mody już od kilku lat. Odmieniane przez wszystkie przypadki, proponowane zarówno jako styl dla mężczyzn i kobiet wydaje się być czymś jak najbardziej godnym uwagi. Ale co tak naprawdę oznacza?

Mówiąc wprost „casual” to po prostu „codzienny, zwykły”. Myliłby się jednak ten, kto o casualu myśli jako o powyciąganych dresach lub adidasach służących do „szybkiego wyjścia do sklepu”. Nic bardziej mylnego! Ten styl to pogranicze sportowej elegancji i mniejszego formalizmu w ubiorze - świetnie sprawdzi się podczas luźnych spotkań towarzyskich, spacerach czy też wyjściu do klubu, jednak również będzie świetnym trendem do pracy, gdzie nie obowiązuje formalny dress-code.

Casual jest o tyle wdzięczny, iż umożliwia zestawienie wielu, bardzo różnych, stylizacji i różnorodnych ubrań. To wybuchowe połączenie klasyki i luzu z indywidualizmem i nonszalancją. „Klasyką” w takim wykonaniu jest marynarka, dżinsy, polo oraz sportowe obuwie jak na przykład trampki.

Jako, iż jednym z celów casualu jest swoboda i wygoda w tym stylu niezwykle ważne są materiały, z jakich uszyte jest ubranie. Nie inaczej jest też z krojem - przeważają tu rzeczy dopasowane, jednak tak umiejętnie dobrane, aby tuszować ewentualne niedoskonałości sylwetki. Trencz, jeans, klasyczne i proste spódnice, skórzane kurtki, t-shirty, a jako dodatek naprawdę wysokiej jakości, wygodne i stylowe, buty. Tego typu garderoba cechuje się funkcjonalnością i ponadczasowością.

Biżuteria causalowa to prostota i minimalizm (zegarek, niezbyt duży naszyjnik, dyskretne kolczyki), podobnie jak makijaż - natura i delikatność powinny stanowić jego wyznaczniki. Fryzura będzie oczywiście luźna i swobodna. Kolory ubrań powinny być naturalne jednak dopasowane do naturalnych barw.

Casual to możliwość wypracowania indywidualnego i własnego stylu, co pozwala czuć się komfortowo i lekko. Pamiętaj jednak, iż na pewno ten styl nie oznacza noszenia się niechlujnie. Wręcz przeciwnie - casual to dyskretna elegancja.

Bardzo ważne w casualu jest to, iż tego typu styl jest uniwersalny - nada się na wiele okazji i okoliczności. Co więcej, za jego pomocą można skutecznie tuszować niedostatki swojej sylwetki, a także uwypuklać jej najmocniejsze strony. Jest to możliwe dzięki temu, iż nie ma w nim ściśle określonych ram i wytycznych co do ubioru. Skutkuje to sytuacją w której każdy może dopasować ubiór do siebie, a nie dostosowywać swoją sylwetkę do jakiś sztucznie narzuconych ram.

Pamiętać jednak należy, iż casual nie jest ubiorem na każda okazję. Raczej nie sprawdzi się on na poważnych uroczystościach czy też spotkaniach, szczególnie, jeśli mają się one odbywać w bardziej konserwatywnym gronie osób. Tego typu stylizacja może spowodować, iż poczują się one zlekceważone i niedocenione, ze względu na brak formalnego ubioru czy tez przystosowania się do dress-code.

Podsumowując - casual to wspaniały styl dla osób w różnym wieku i o różnych typach sylwetki, jednak należy brać pod uwagę okoliczności, w jakich przyjdzie się w ten sposób prezentować.

Źródło: www.unhuman.pl.