Białe tatuaże to jedna z najsubtelniejszych dekoracji ciała. Wyglądają uroczo, niewinnie i zachwycają już od kilku lat. Najczęściej są to kontury roślin i zwierząt. Nieco bardziej wyszukane przestawiają płatki śniegu, koronki czy pajęcze sieci. Niestety, ich urok niknie wraz z upływem czasu. Sprawdź, dlaczego nie warto robić białych tatuaży i co dokładnie się z nimi dzieje po kilku miesiącach i latach.
Moda na białe tatuaże to odpowiedź na prawdziwy tatuażowy bum w ostatnich latach. Szczególną popularnością cieszą się one wśród kobiet, które lubią się wyróżniać z tłumu i cenią powściągliwość oraz subtelność w doborze dekoracji. Inne decydują się na takie dziarki, ponieważ te w zdecydowanych barwach uważają za zbyt odważne. Ten rodzaj zdobienia skóry jest również znany od wieków w Indiach jako mehendi, czyli tymczasowy tatuaż talizman wykonany henną. Jak podkreślają eksperci z najlepszych salonów body artu, henna to jedyny rozsądny sposób na estetyczny biały tatuaż. Sprawdź, dlaczego taki atrament może Cię rozczarować, dlaczego większość tatuażystów go odradza i co dokładnie może się z nim stać?
Białe tatuaże - najmodniejsze wzory
Są subtelne, delikatne, bardzo kobiece i wyglądają nader uroczo. Najpiękniejsze z nich przedstawiają misternie dziergane koronki, roślinność, kruche i delikatne owady jak motyl, ważka itp. Inną możliwością są niewielkie florystyczne motywy, które łączą świat przyrody z nieskazitelną bielą, tworząc wyjątkowe obrazy na skórze. Zaletą takiej dziarki jest jej delikatność, w porównaniu do czarnej, granatowej lub wielobarwnej. Pod względem subtelności i kobiecego looku mogą z nimi konkurować tylko malowane złotymi atramentami.
Do najczęściej wybieranych motywów należą:
- koronka, czyli motyw zaczerpnięty z hinduskiej sztuki malowania ciała. Są to misternie rysowane wzory z dużą ilością detali, które zachwycają wykonaniem i umiejętnościami tatuażysty. Najczęściej tego typu ozdoby pojawiają się na plecach, ramionach i obojczykach;
- ważka - to jeden z najbardziej uroczych motywów, który w bieli wygląda elegancko, skromnie i zachwycająco. Najczęściej pojawia się na ramieniu, nadgarstku, kostce lub karku;
- róża - to kwintesencja dobrego smaku, symbol niewinności i młodości. Najczęściej wykonuje się je na ramieniu, karku lub kostce;
- pajęczyna - może występować samodzielnie, z pajęczakiem - zawsze wygląda równie uroczo i zachwyca kolorystyką;
- litery i napisy - to kolejny sposób na uroczy tattoo. Ten z kolei może przedstawiać imię, maksymę, cytat lub symboliczne chińskie litery. W każdym z tych przypadków wygląda równie uroczo i przyciąga spojrzenie. Takie napisy występują najczęściej na nadgarstku i zewnętrznej stronie palców. Na takie dziarki kiedyś zdecydowało się kilka gwiazd wielkiego formatu, ale szybko z nich zrezygnowały, zasłaniając je biżuterią lub usuwając.
Odmładzająca moc białego tatuażu
Biały tatuaż cieszy się popularnością wśród kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych, jednak to panie w średnim wieku najczęściej się na niego decydują. Dlaczego? Podobno wykonany w widocznym miejscu ujmuje lat i dodaje młodzieńczej lekkości. Szczególnie jeśli mowa o dużej dziarce, która zajmuje spore partie ciała. Istotnie duży czarny lub nawet kolorowy atrament jest trudny do ukrycia i wkomponowania w stylizację, w taki sposób, żeby jej nie zdominował. Przeciwieństwo czarnego koloru natomiast rzuca się w oczy w mniejszym stopniu i prezentuje się bardziej kobieco.
Biały tatuaż - henna czy klasyczny tusz?
Wiele kobiet (myśląc o takim tytułowym tatuażu) staje przed wyborem czy wybrać trwałe malowidło wykonane atramentem, czy też najpierw wykonać Mehndi henną. Podobnie jak w przypadku każdego innego tattoo, lepiej jest sprawdzić chęć posiadania takiej dekoracji, niż potem żałować przez długie lata. Ponadto białe malowidła na ciele mniej kontrastują niż klasyczne w czerni, więc może się okazać, że nie spełnia on naszych oczekiwań. Kolejna kwestia to kontrast ze skórą, o ile na ciemnej arabskiej skórze lub afrykańskiej takie rysunki są piękną ozdobą, to z jasną skórą mogą się zlewać - to oznacza, że z daleka miejsce tatuażu będzie wyglądało jak jasna plama. Warto zwrócić uwagę, że zarówno tatuaż wykonany henną, jak i ten permanentny po pewnym czasie blednie, co jest związane z naturalnym peelingowaniem skóry. Wówczas biel staje się mniej widoczna, dlatego lepiej zaobserwować te wszystkie zjawiska na dziarce, po której za kilka miesięcy nie będzie śladu. Tym bardziej, że to nie jedyne co może się stać z takim kolorem atramentu.
Białe tatuaże, które świecą w ciemności
Białe tatuaże, które świecą w ciemności, a dokładnie pod lampą ultrafioletową, choć zdobywają coraz większą popularność, nie można ich zrobić w profesjonalnych studiach tatuaży. To dlatego, że barwnik ten nie występuje w Polsce i najczęściej jest dostępny na różnych aukcjach internetowych. Jednak jak przekonują zawodowi tatuażyści, tylko sprawdzone i atestowane tusze są bezpieczne dla zdrowia. Warto pamiętać, że stosowania tuszy i barwników, których skład jest nie do końca znany i nie posiada odpowiednich atestów, może być szkodliwe, a skutki wprowadzenia go pod skórę, nie muszą wystąpić od razu, a nawet po kilku latach. Zatem świecące tatuaże tak, ale tylko przyklejane lub wykonywane na zasadzie kalkomanii.
Biały tatuaż - kalkomania
Taka dziarka z kalkomanii jest dostępna w drogeriach i popularnych portalach aukcyjnych. Jest to również najbezpieczniejszy sposób na tattoo w tym kolorze. Mamy nad nią pełną kontrolę, możemy zmyć, kiedy tylko uznamy to za stosowne, a co najważniejsze nie jest to duży wydatek, a sama aplikacja nie jest bolesna.
Dlaczego studia body artu, odradzają robienia białych tatuaży?
Po pierwszym zachwycie białymi tatuażami które, choć nie są tak popularne, jak w innych kolorach zainteresowanie nimi, nie spada. Jednak studia body artu coraz częściej odradzają je swoim klientom, ze względu na mniejszą trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne tego atramentu. Jak podkreślają, nawet najlepiej wykonana dziarka się starzeje. Kolor się zmienia a sam atrament blednie, choć nie jest to regułą. Większość klientów powraca już po kilku latach, prosząc o poprawę, a niektórzy nawet chcą reklamować usługę. Tymczasem problem nie polega na źle wykonanym tattoo czy zastosowaniu słabszego barwnika - jest to naturalne zachowanie tej barwy, która nie tylko na skórze szybciej się starzeje niż inne kolory. Zjawisko to znamy doskonale z życia codziennego, firanki, sprzęty i meble w tym kolorze również zmieniają kolor. Początkowo zachwycająca biel zaczyna szarzeć, żółknie i po pewnym czasie pozbywamy się tych przedmiotów. Problem polega na tym, że pozbycie się nawet białego tatuażu atramentowego jest kosztowne, długotrwałe i bolesne. Dlatego warto zastanowić się, czy w ogóle jest sens go wykonywać. Oczywiście taką dziarkę można odświeżyć, ale to wiąże się z dodatkowym kosztem i bólem związanym z zabiegiem. Niestety, nawet efekt ponownej aplikacji tuszu najczęściej, nie utrzyma się dłużej niż przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Inną możliwością jest pokrycie takiego tytułowego atramentu innym kolorem, ale to również wiąże się z dodatkowymi kosztami. Z tego też powodu wiele salonów tattoo w ogóle nie ma w swojej ofercie białych tatuaży, a jeśli używa tego atramentu to na niewielkich fragmentach, jako kontrast dla czerni, zieleni czy innych barw.
Kto może zdecydować się na biały tatuaż?
Panie, które wykonują go henną, ponieważ w większości przypadków, zanim zmieni on kolor ze śnieżnobiałego, zacznie znikać, a także osoby, które mają już taki atrament i nie uległ on zmianie. Jednak nawet wówczas warto wziąć pod uwagę, że biel rozkwita w otoczeniu mocnych kolorów takich jak:
- czarny,
- granatowy,
- czerwony.
Kontrastujące kolory sprawiają, że nawet nieco poszarzała czy zżółknięta nadal wygląda estetycznie, ponieważ nadal jest o wiele jaśniejsza od tych mocnych kolorów. Ponadto, jak podkreślają tatuażyści, zachowanie atramentu na skórze to bardzo indywidualna kwestia. Zdarza się, że kilka przyjaciółek wykonuje małą dziarkę jednego dnia i tylko część z nich wraca niezadowolona, ponieważ ich atrament przestał być estetyczny, podczas gdy koleżanki mają dokładnie taki sam jak pierwszego dnia. Skóra, substancje wydzielane razem z potem, nasze nawyki, a nawet dieta mają wpływ na to, jak będzie wyglądał biały tatuaż po latach. Dla przykładu ten, wykonany na palcach nałogowej palaczki z biegiem czasu żółknie, podobnie jak noszony przez fankę samoopalaczy czy innych produktów barwiących skórę produktów.
Białe tatuaże po latach - co może się stać z atramentem?
- Takie dziarki po pierwsze blakną, podobnie zresztą jak te w innych kolorach, ale biel jest znacznie jaśniejsza i mniej widoczna na skórze. Zatem po kilkunastu miesiącach już widać wyraźną zmianę, natomiast po kilku latach taka ozdoba jest znacznie mniej widoczna i często, zamiast zdobić, szpeci;
- Żółknięcie białych dziarek to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów, początkowo kolor staje się mniej widoczny, a z biegiem czasu robi się kremowy, żółty i wreszcie zaczyna brązowieć. A wtedy staje się problematyczny;
- Szarzenie białych tatuaży to kolejny problem, który dosyć często zgłaszają amatorki takich dziarek. Biel już po kilku miesiącach przestaje być śnieżnobiała, a potem ciemnieje, aż malowidło robi się szare. A wówczas wygląda jak brudne.
Zatem taki tytułowy atrament jest zdradliwy, nie wiadomo też, jak barwnik będzie reagował w kontakcie z naszą skórą, co oznacza, że nie warto sugerować się tym, jak wygląda on u innych.
Usuwanie białych tatuaży
Usuwanie białych jest znacznie trudniejsze niż czarnych, granatowych i kolorowych. Pamiętajmy, że laser wykrywa pigment, który potem usuwa. A w przypadku białego tuszu pigment jest niezwykle słaby i większość laserów nie może go wykryć. Tatuażystom znane są przypadki, kiedy usunięcie takiego tattoo wymagało odwiedzenia kilku specjalistów, a i tak finalnie jedynym sposobem na pozbycie się żółtej lub wyblaknięte ozdoby, było pokrycie jej inną w mocniejszym kolorze.
Zatem moda modą, ale zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek i słuchać opinii ekspertów. W przypadku takiego malowidła na skórze odradza je 19/20 salonów tatuaży. Żadne studio tatuaży nie daje gwarancji, jak długo efekt takiej dziarki się utrzyma i jaki będzie on po kilku czy kilkunastu latach. Wszyscy natomiast są zgodni, że biały barwnik służy do konturowania i niewielkich wypełnień i kolor ten wygląda dobrze na skórze tylko w otoczeniu innych odcieni.
Komentarze