Oryginalność... czyli jak być sobą?
Media masowe, produkcja masowa, ubrania z sieciówek… - i gdzie tu miejsce na bycie sobą, na oryginalność, autentyczność? Nie da się ukryć, że bycie oryginalnym dziś nie jest łatwe. Czy autentyczność to dziś świadomy bunt czy jednak odważny wybór własnej drogi? Współczesny świat jest różnorodny: to słowo chyba najlepiej opisuje to, co dzieje się dookoła nas. To także świat kontrastów: biedy i bogactwa, postępu i zacofania, masowości i oryginalności. Na tej ostatniej parze warto się skupić właśnie w kontekście współczesnego świata.
Oryginalność - różne rozumienie terminu
Jak rozumiemy oryginalność? Słowo to nierzadko rozumiane jest jako coś prawdziwego, np. oryginalne perfumy, dżinsy, gadżety. Jak z kolei oryginalność postrzegana jest z punktu widzenia psychologii w odniesienia dla naszego życia? Oryginalność może być postrzegana jako…
- coś nowego;
- coś innego;
- coś wyjątkowego.
Oryginalność jako nowość
Oryginalność jako nowość to postrzeganie osoby oryginalnej jako nieznanej, np. przybyłej z innego kraju, reprezentującej inną kulturę. Osoba oryginalna w tym ujęciu jawi się nam jako ciekawa, tajemnicza, czasem niebezpieczna. Oryginalność jest także rozumiana jako nowość np. w kontekście czegoś nowego: nowej aranżacji wnętrza, nowej muzyki itp.
Oryginalność jako inność
Podobnym rozumieniem pojęcia jest oryginalność jako inność. Często osoby, które są inne niż my, nazywamy osobami oryginalnymi. Ktoś wygląda inaczej, inaczej się zachowuje, mówi, ma inne poglądy? Z pewnością wielu z nas nazywałoby taką osobę oryginalną.
Oryginalność jako autentyczność
Czym jest oryginalność rozumiana jako autentyczność? To przede wszystkim pozostawanie w zgodzie z samym sobą. Osoba autentyczna jest sobą, zachowuje się po swojemu, nikogo nie naśladuje, nie kopiuje, może się jedynie inspirować, ale zawsze dodaje "pierwiastek" siebie. Warto przyjrzeć się bliżej pojęciu oryginalności jako autentyczności w życiu i odpowiedzieć na pytanie, jak pozostać w dzisiejszych czasach autentycznym?
Jak być sobą? - wskazówki
Życie autentyczne to życie w wierności swoim zasadom, przekonaniom. To pozostawanie sobą w świecie mas, naśladowania i kopiowania. To zachowanie oryginalności i pełna świadomość siebie. Czy i jak można dziś zachować oryginalność? Poniżej kilka sposobów na to, jak pozostawać autentycznym w życiu.
Zaakceptuj siebie - swoje wady również!
Samoakceptacja: to w tym punkcie pojęcie-klucz. Rada dla Ciebie: zaakceptuj siebie, swoje zalety i wady. Jeśli polubisz siebie wraz ze swoimi niedoskonałościami, o wiele łatwiej będzie Ci podążać wybraną przez siebie drogą i żyć na swój oryginalny sposób. Samoakceptacja to również droga do podniesienia samooceny i pewności siebie. Warto spojrzeć na siebie z dystansem, zaakceptować swoje niedoskonałości i mimo to czuć się człowiekiem wartościowym.
Stwórz hierarchię wartości
Warto stworzyć swoją własną hierarchię wartości, która pozwoli nam uporządkować to, co jest dla nas ważne. Jak stworzyć taką piramidę wartości? Należy wypisać na kartce wszystko to, co jest ważne w naszym życiu, np. zdrowie dzieci, szczęście małżeńskie, awans w pracy, dobre relacje z innymi itp. Teraz trzeba uporządkować o wszystko według wartości: na pierwszym miejscu to, co jest dla Ciebie najważniejsze itd. W ten sposób stworzysz swoją oryginalną hierarchię, która sprawi, ze Twoje życie będzie wyjątkowe i autentyczne.
Żyj świadomie: poznawaj świat wszystkimi zmysłami i nazywaj swoje emocje
Świadome życie to coś, czego potrzebuje każdy współczesny człowiek. Żyjemy szybko, bardzo często nie mamy czasu na to, aby rozejrzeć się wokół siebie. Postaraj się choć raz na jakiś czas zatrzymać i spróbować odbierać świat wszystkimi zmysłami. Dla przykładu będąc w lesie: popatrz na zieloną trawę, posłuchaj śpiewu ptaków, poczuj, jak pachnie kwitnący bez, posmakuj leśnych owoców, dotknij kory drzewa… Żyj świadomie i poznawaj świat wieloma zmysłami naraz. Zapewnij sobie wiele ciekawych doznań, co wzbogaci Cię i sprawi, że Twoje życie będzie jeszcze bardziej wyjątkowe. Życie autentyczne to również bycie świadomym swoich emocji. Uświadamiaj sobie to, co czujesz i dlaczego, nazywaj te emocje i staraj się świadomie je kontrolować.
Wyznacz granice
Nie obawiaj się krytyki, dbaj o siebie! Wyznacz odpowiednie granice, zaznaczając tym samym to, czego nie akceptujesz, czego nie jesteś w stanie znieść i trzymaj się tego! Nie ulegaj presji otoczenia. Ćwicz asertywność ale i konsekwencje. Bron siebie, swoich poglądów - ale nie posuwaj się do agresji, walcz na argumenty.
Słuchaj swojej intuicji
Każdy z nas ma intuicję, choć ta "moc" przypisywana jest jedynie kobietom. Słuchaj swojego wewnętrznego głosu, zaufaj siebie w trudnych sytuacjach.
Bądź osobą elastyczną
Elastyczność w myśleniu i działaniu pozwoli Ci nie tylko wznieść się ponad masowość ale i pomoże w walce ze stereotypami i uprzedzeniami. Myślisz szablonowo? Wyjdź poza schemat, spróbuj podejść do sprawy w zupełnie inny sposób, spójrz na problem z innego punktu widzenia, np. Twojego partnera w czasie sprzeczki. Bycie elastycznym ale i tolerancyjnym sprawi, że staniesz się także osobą o wiele bardziej otwartą na innych ale i kreatywną (a to przyda się w niejednej profesji - i nie tylko!)
Myśl o sobie pozytywnie
Pozytywne myślenie o sobie to klucz nie tylko do autentycznego, ale przede wszystkim szczęśliwego życia. Myśl pozytywnie sobie, o tym, co robisz, o swoich celach i planach. Wyobrażaj swoje sukcesy, a porażki traktuj jako cenną lekcję na przyszłość.
Zachowanie oryginalności, czyli autentyczności w życiu nie jest złe o ile nadal żyjemy w zgodzie z ogólnie przyjętymi normami. Inność jest ciekawa, a pozostawanie w zgodzie ze sobą bardzo pożądane. Musimy jednak pamiętać, że nadal żyjemy w społeczeństwie, gdzie ustalone są pewne zasady postępowania. Dostosujmy się do nich, ale pozostańmy sobą. Wzorujmy się, ale nie kopiujmy. W tym właśnie powinna przejawiać się nasza oryginalność, nie w upartym buncie - ale w świadomym wybieraniu siebie i swoich przekonań, jednocześnie funkcjonując w grupie.