Tatuaż wilka cieszy się od jakiegoś czasu dużym zainteresowaniem. Czy jest to tylko moda, czy może chodzi o coś więcej? Tatuaże ze zwierzętami z pewnością oznaczają chęć przedstawienia swojej więzi z przyrodą. Przyjrzymy się temu bliżej. Warto zacząć od tego, jak postrzegamy te zwierzęta i z czym nam się kojarzą.
Wilki to ssaki drapieżne mające terytorialne skłonności. Żyją w watahach o ściśle określonej hierarchii. Dziennie potrafią przemierzyć dziesiątki kilometrów, poruszając się w obrębie wybranego terytorium.
Wilki zawsze wzbudzały w ludziach emocje, najczęściej te negatywne. Postrzegano je jako bezwzględnych zabójców, a w chrześcijaństwie brano je nawet za wcielenia diabła. Z powodu niezrozumienia zachowań charakterystycznych dla gatunku, zwierzęta te otacza aura nieuzasadnionego lęku.
Z drugiej strony wilki kojarzone są z wolnością, niezależnością i bliskim kontaktem z naturą. Ich siła i wytrwałość są fascynujące, podobnie jak odgłosy, które wydają. Chodzi oczywiście o wycie do księżyca, interpretowane jako symbol tęsknoty i smutku, a będące po prostu czynnością, służącą zacieśnianiu więzów w watasze.
Znaczenie wilka w różnych kulturach
- Mongołowie uważają go za swojego przodka. Jest traktowany jako symbol szczęścia, szczególnie w przypadku mężczyzn.
- Czeczeni umieścili wilka w godle swego kraju (czasy niepodległości).
- W kulturze japońskiej wilk traktowany jest jako przyjaciel rolników oraz jako strażnik ludzi, chroniących ich przed nieszczęściami.
- Wilczyca w mitologii rzymskiej była symbolem założenia Rzymu.
- W mitologii nordyckiej za sprawą olbrzymiego wilka Fenrir-a, jest on symbolem chaosu i zła. Z drugiej strony wilki Geri i Freki towarzyszą bogowi Odynowi.
- W kulturze celtyckiej pierwotni myśliwi cenili amulety z wilczych zębów, które miały im zapewnić moc i zwinność tych zwierząt.
- Liczne polskie powiedzenia i przysłowia ze słowem "wilk" świadczą o tym, że i w naszej kulturze zwierzęta te darzono zainteresowaniem (choć przede wszystkim zabobonnym lękiem).
Trudno więc dziwić się temu, że wilk był i jest popularnym motywem tatuażu, który może wpisać się w niemal każdy styl: dobrze prezentuje się zarówno w oldschoolowym, jak i japońskim, realistycznym, dotwork, czarno-białym czy geometrycznym, a nawet akwareli i stylu trash polka.
Tatuaże z wilkiem dla pary
Może to być:
- samotny wilk wyjący do księżyca (głowa bądź cała sylwetka),
- pysk warczącego wilka (profil lub widok od przodu),
- biegnący czy też skaczący wilk,
- wilczyca z młodymi,
- dwa walczące ze sobą wilki,
- wilcza para (jako symbol miłości i wierności, gdyż zwierzęta te łączą się ze sobą na całe życie).
Jeśli chodzi o wilka będącego częścią większej całości tatuażu, zwierzęta te dobrze komponują się z elementami tatuaży plemiennych, głównie indiańskich: łapaczem snów, piórami, twarzami indiańskich wojowników czy szamanek, czaszkami, drzewami, górami, końmi. Z postacią wilka związane są również tatuaże przedstawiające wilkołaki. Oznaczają one dwoistość natury, jej dobrą i mroczną stronę, dobro i zło, światło i ciemność.
Kto wybiera tatuaż wilka?
Tatuaże z wilkiem wybierają najczęściej ci, dla których ważne są takie wartości jak niezłomność, siła, intuicja, więzy rodzinne, wolność, ale też dzikość czy gwałtowność. Buntownicy wybiorą ten motyw ze względu na skojarzenie z nocą, drapieżnością, wojną.
Ciekawe motywy tatuażu z wilkiem dla kobiet
Jakie miejsce na tatuaż wilka?
Tatuaż z wilkem dobrze wygląda na łopatce, ramieniu, udzie - warto zaplanować na niego większą powierzchnię ciała, aby tatuator mógł ukazać szczegóły wilczej fizjonomii. Bez względu na to, co Tobą kieruje, decydując się na motyw wilka możesz być pewien, że nie będzie postrzegany jako oklepany, zwłaszcza jeśli Twój tatuaż będzie wzbogacony o ważne i tylko Tobie znane symbole i znaczenia.
Komentarze