Styl grunge

styl grungeSwoboda, luz i pozorna niedbałość: tak można w skrócie określić styl grunge, który zadomowił się w modzie już na dobre i nic nie zapowiada, żeby miał utracić swą popularność.

Na początku był nurtem uwielbianym przez osoby młode. Nastoletni buntownicy doceniali jego nieszablonowość i stuprocentową dowolność.

Dzięki oryginalnym stylizacjom mogli wyrażać siebie. Okresem świetności stylu grunge są lata 90-te, czas fascynacji przebojami Nirvany. Jak ubierała się wtedy młodzież? Wybierała wygodne, szerokie swetry, koszule z flaneli oraz wkładała na siebie wiele warstw odzieży naraz.

Czy dzięki temu było im cieplej? Nie tylko. Stylowe warstwy podkreślały zróżnicowaną osobowość młodych ludzi oraz pozwalały na dopasowanie się do każdej pogody i sytuacji. Dawniej styl grunge był postrzegany jako niedbały, a jego zwolennicy jako osoby, które nie wiedzą, co na siebie włożyć i zakładają wszystko, co im przyjdzie na głowy. Ten pozorny chaos jest wyznacznikiem stylu, który obecnie staje się znów niezwykle modny.

Oczywiście, przez dziesięciolecia styl grunge nieco się zmienił, ale nie zatracił swojej swobody i nonszalanckiego charakteru. Nadal modne są szerokie swetry w rozmiarze oversize. Wiele pań chętnie pożycza je od swoich chłopaków czy mężów: im obszerniejszy sweter, tym lepiej! Z czym dobrze wyglądają takie ubrania? Zasada jest prosta: jeśli na górze jest szeroko, na dole powinno być odwrotnie. Panie z zamiłowaniem stosują się do tej zasady, ubierając do swetrów oversize spodnie typu rurki oraz legginsy.

A co mężczyźni sądzą o swetrach typu oversize?

Uważają je za bardzo praktycznie i chętnie włączają do swojej garderoby! Połączenie ich z wąskimi spodniami i prostą koszulą tworzy pozornie niedbały, ale niezwykle stylowy zestaw. Kolejny element stylizacji grunge to kraciaste koszule. Co ciekawe, są one popularne zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

Panie chętnie zestawiają kraciaste koszule z dżinsami, traktując je albo jako bluzkę albo sweter, wkładając pod nie jednolite topy. Koszule sprawdzają się znakomicie również jako dodatek do prostych spódnic. To bardziej elegancka forma modnego stylu grunge. Mężczyźni z kolei traktują kraciaste koszule jako wygodny i modny element stylizacji codziennych i wizytowych. Te w stylu grunge, flanelowe, o wiele lepiej wyglądają w zestawieniu z dżinsami i sportowymi butami. Można również zestawić je z rockowymi elementami, takimi jak ciemne spodnie, koszulki z nadrukami czy ciężkie buty. Takie koszule w kratę to nadal jeden z ulubionych elementów garderoby nastolatek i nastolatków.

Dla stylu grunge bardzo typowe są również stylowe warstwy. Oczywiście nie należy zakładać na siebie kolejnych rzeczy, wyciągniętych w szafy. W tym pozornym nieładzie, charakterystycznym dla stylu grunge, są jednak pewne zasady. Po pierwsze, ubrania cieńsze należy zakładać pod spód, a grubsze na wierzch. Jest to podyktowane również względami praktycznymi. Po drugie, wszystkie warstwy powinny tworzyć spójną całość oraz być wygodne. W stylu grunge nie ma miejsca na ubrania krepujące ruchy czy bluzki zapinane pod szyję. To króluje swoboda, dowolne dobieranie wzorów i kolorów oraz oryginalne zestawianie ze sobą różnych elementów, nawet pozornie do siebie niepasujących.

Komentarze