Okulary przeciwsłoneczne - jakie wybrać? Jak dopasować je do kształtu twarzy, stylizacji, makijażu?

Jakie okulary przeciwsłoneczneKlasyczne awiatorki w cienkich, metalowych oprawkach, eleganckie Windsory, ekstrawaganckie okrągłe lenonki czy modele o kocim zarysie - okulary przeciwsłoneczne od wielu lat są obecne w damskiej garderobie. Chronią oczy oraz stawiają kropkę nad i w stylizacji. Doskonale uzupełniają zarówno codzienny, jak i wyjściowy outfit.

Co ważne, przydają się nie tylko wiosną i latem, ale także zimą. Być może trudno w to uwierzyć, lecz okulary przeciwsłoneczne mają za sobą długą historię. Pierwotnie jednak nie służyły do przeciwdziałania szkodliwemu wpływowi promieniowania UV. Modele znane już w XII wieku w Chinach miały za zadanie ukrycie emocji sędziów podczas rozpraw. Rolę ochronną zaczęły spełniać dopiero pod koniec XIX wieku, stanowiąc początkowo akcesoria dla marynarzy oraz robotników pracujących na świeżym powietrzu. Nowatorskie pomysły designerów, zaawansowane technologie produkcji szkieł oraz galopująca moda wyznaczyły im miejsce na wybiegach i na stałe wpisały do kanonu trendów.

Spójrz na okulary przeciwsłoneczne od strony praktycznej!

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne, przyjrzyj się roli, jaką pełnią w Twojej garderobie. Łatwo domyślić się, że przypada im przede wszystkim praktyczna funkcja. Bez względu na to, że ludzkie oczy są wyposażone w szereg mechanizmów obronnych, jak chociażby produkcję łez czy mrużenie powiek, długotrwałe przebywanie na słońcu może skutkować dolegliwościami ze strony narządu wzroku. Do najpowszechniejszych zalicza się zapalenie spojówek oraz czasową ślepotę. Tworzone obecnie okulary przeciwsłoneczne znacząco poprawiają poziom wygody na co dzień. Możesz wśród nich znaleźć modele, które ułatwiają uprawianie rozmaitych rodzajów aktywności fizycznej - bieganie, jazdę na rowerze, sporty wodne i pozwalają cieszyć się słoneczną pogodą, bez obaw o uczucie dyskomfortu ze strony narządu wzroku.

Jakość na pierwszym miejscu

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, sięgaj po te, opatrzone certyfikatami i wyposażone w filtr UV, które zatrzymują szkodliwe promieniowanie. Okulary posiadające jedynie przyciemniane szkła i pozbawione filtra powodują, że źrenica się rozszerza i przedostaje się do niej jeszcze więcej szkodliwych promieni UV. Warto przy tym zwrócić uwagę na wartość filtra. Stuprocentową ochronę wzroku zapewniają okulary przeciwsłoneczne UV400. Oznacza to, że zatrzymują fale świetlne z pełnego zakresu promieniowania UV. Ważnym parametrem jest także stopień przyciemnienia szkieł przybierający wartość od 0 do 4. Kategoria "0" oznacza w tym przypadku niemal całkowicie przepuszczalne jasne szkła, zaś symbol "4" jest zarezerwowany dla soczewek zatrzymujących od 92-97% światła. W polskiej strefie klimatycznej zalecane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych zaliczanych do kategorii 3, które z jednej strony ograniczają przepuszczalność promieni słońca do 18%, z drugiej zaś nie zaburzają widzenia kolorów, dzięki czemu mogą być używane przez kierowców.

Okulary nie tylko do zadań specjalnych

Wiele modeli okularów przeciwsłonecznych jest wyposażonych w soczewki polaryzacyjne. Oznacza to, że szkła blokują światło odbite od powierzchni wody, asfaltu, piasku czy śniegu, które może zakłócać widzenie. Powoduje to, że ten typ okularów jest szczególnie zalecany kierowcom, rowerzystom oraz osobom uprawiającym sporty wodne. Na uwagę zasługuje także powłoka antyrefleksyjna, którą znajdziesz w większości modeli okularów słonecznych dostępnych w salonach optycznych. Jest ona nakładana po wewnętrznej stronie szkieł, zaś jej zadaniem jest zapobieganie odbijania się promieni od okularów i w rezultacie - od oczu. Powoduje to, że wzrok mniej się męczy. Powłoka antyrefleksyjna nie zmienia przy tym barw oraz ostrości widzenia.

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, zwróć też uwagę na kolor szkieł. Największą popularnością cieszą się brązowe, które skutecznie chronią przed promieniowaniem i dobrze wyostrzają głębię koloru, dzięki czemu są odpowiednie nawet dla osób o wrażliwym wzroku. Podczas pochmurnych dni doskonale sprawdzają się soczewki o żółtej lub pomarańczowej barwie, gwarantujące odpowiedni kontrast widzenia. Kierowcom polecane są okulary wyposażone w szare szkła, które nie zmieniają kolorów w otoczeniu.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

Dobierając okulary przeciwsłoneczne, warto przede wszystkim dopasować je do kształtu twarzy. Zdecydowanie największy wybór posiadają kobiety o owalnym profilu, które mogą wybierać rozmaite formy oprawek - od okrągłych, poprzez wydłużone, na kwadratowych kończąc. Pamiętaj jednak o tym, aby szerokość okularów była nie mniejsza niż najszersza część twarzy.

Dobór okularów do kształtu twarzy

Osoby posiadające okrągłą twarz doskonale prezentują się w klasycznych, prostokątnych okularach. Efekt wizualnego wyszczuplenia profilu powodują szczególnie te, zwężane u dołu. Warto przy tym stawiać na wąskie oprawki i szerokie zauszniki. Jeżeli zaś zarys Twojej twarzy przypomina serce, powinnaś postawić na kwadratowe soczewki w cienkich oprawach. Dobrym pomysłem okażą się ponadto same szkła połączone cienkim mostkiem. Unikaj natomiast modeli w formie kropli deszczu oraz nachodzących na czoło. Zarówno pierwsze, jak i drugie doskonale sprawdzą się natomiast u osób o trójkątnym kształcie twarzy. Dobrym wyborem będą także stylowe lenonki. Kanciaste rysy twarzy znakomicie zaokrąglą z kolei owalne okulary. Zdecydowanym numerem jeden będą w tym przypadku ponadczasowe awiatorki. Możesz również sięgnąć po oprawki szersze u góry i węższe u dołu.

Zanim wybierzesz okulary, zerknij na stylizację

Bez względu na to, że w każdym sezonie na prowadzenie wysuwają się inne formy oprawek okularów przeciwsłonecznych, nie zapominaj, że trendy pełnią w tym przypadku drugorzędną rolę. To akcesoria, które powinny być dopasowane przede wszystkim do kształtu twarzy, a także do rodzaju stylizacji. Na co dzień, strzałem w dziesiątkę będą pilotki. Ich opływowa forma podkreśli dynamiczny charakter kompozycji, co spowoduje, że będą bezkonkurencyjne dla fanek swobodnego outfitu ze sportowym zacięciem. Możesz dołączyć je do jeansów zestawionych z kolorowym T-shirtem czy dresowych spodni połączonych z koszulką funkcyjną. Dla kobiet, które idą z duchem czasu i wychodzą naprzeciw panującym trendom, idealne będą warianty z lustrzanymi szkłami, wnoszące do garderoby nowoczesny, wręcz futurystyczny pierwiastek.

Rodzaje oprawek okularów

Do casualowej stylizacji doskonale dopasują się awangardowe lenonki. Okulary przeciwsłoneczne o okrągłych szkłach będą niezastąpione dla kobiet kochających modę festiwalową. Postawią kropkę nad i w kompozycjach złożonych z powłóczystych spódnic, oversize’owych koszul wiązanych na brzuchu oraz zamszowych toreb dekorowanych frędzlami i sandałów-gladiatorek. To także znakomity wybór dla trendsetterek gustujących w kompozycjach boho lub hippie.

W bardziej oficjalnych okolicznościach, kiedy do głosu dochodzą ołówkowe spódnice lub cygaretki zestawione z taliowanymi koszulami i żakietami, warto sięgnąć po klasyczne okulary wayfarer. Model ten jest ponadto wskazany dla miłośniczek trendów athleisure, które nie boją się dopasować sneakersów do perfekcyjnie skrojonej spódnicy. Po okulary przeciwsłoneczne typu Wayfarer powinny sięgnąć też fashionistki lubiące surowy, androgyniczny outfit.

Przedstawicielki płci pięknej preferujące ultrakobiece zestawy z romantycznym szlifem mogą zaś przyjrzeć się okularom typu cat-eye. Wydłużone kocie oprawki doskonale dopełnią strój nawiązujący do lat 50. i 60. XX wieku. Lansowane przez Audrey Hepburn czy Brigitte Bardot staną się niezastąpionym dodatkiem do sukienek z rozkloszowanym dołem i mocno dopasowaną górą albo spódnicą midi zestawioną z krótkim, rozpinanym kardiganem. To idealny model dla fashionistek, które kochają trendy retro i "granny chic", dający drugie życie "babcinym stylizacjom".

Jeżeli zaś jesteś fanką ponadczasowej elegancji, zwróć uwagę na okulary typu "muchy" - dokładnie takie, po jakie sięgała sama Jacqueline Kennedy. Duże oprawki zasłaniające znaczną część twarzy są perfekcyjnym towarzystwem dla szykownych trapezowych sukienek zestawionych z krótkimi żakietami, spodni w kant połączonych z kaszmirowymi swetrami czy wąskich spódnic tworzących zgrany duet z wysoko zabudowanymi bluzkami. Pozwalają dopiąć kompozycję na ostatni guzik i wnoszą do niej nutę tajemniczości.

Rzuć okiem na makijaż!

Nosząc okulary przeciwsłoneczne, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach makijażu, tak, aby zapewnić sobie perfekcyjny look. Wybierając wyraziste oprawki, postaw na delikatny make-up oczu. Wyrazistości dodadzą z kolei usta pomalowane pomadką w mocnym kolorze - koralowym, różowym lub czerwonym. Wykonując makijaż pod okulary przeciwsłoneczne, zwróć też uwagę na kolor eyelinera. O ile do czarnych, srebrnych czy złotych oprawek pasuje większość kolorów kredki, o tyle w przypadku brązowych idealnie sprawdzi się eyeliner w tonacji onyksu. Pamiętaj, że granica cieni do powiek nie powinna sięgać ponad górną oprawkę. Najlepiej spisują się cienie o łagodnej barwie. Jeżeli zaś nosisz okulary o wydłużonych, kocich oprawkach, możesz pokusić się o makijaż smoky eyes.

Warto także sięgnąć po wodoodporny tusz do rzęs, który będzie zapobiegał przyklejaniu się ich do szkieł. To aspekt, który powinny wziąć pod uwagę szczególnie kobiety posiadające długie rzęsy. W ich przypadku pomocna może okazać się zalotka. Natomiast sposobem na zmęczenie oczu objawiające się zaczerwienieniem i cieniami pod dolną powieką będzie korektor - szczególnie ten w odcieniu łososiowym. W makijażu fashionistek noszących okulary przeciwsłoneczne dużą rolę odgrywają też brwi, które powinny być odpowiednio wyregulowane i lekko podkreślone kredką. Zastanawiasz się, w jaki sposób pozbyć się nadmiaru pudru osiadającego na oprawkach? Nie zapominaj więc o zebraniu jego nadmiaru u nasady nosa czy w okolicach zauszników, przykładając w tych miejscach wilgotną gąbkę do makijażu. Trwałość make-upu przedłuży z kolei odpowiednia baza, którą zastosujesz przed nałożeniem podkładu.

Okulary przeciwsłoneczne - znajdź te, dopasowane do Twoich oczekiwań

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, warto więc kierować się nie tylko trendami panującymi w danym sezonie, ale także ich praktycznością i stopniem ochrony, jaką zapewniają dla oczu. Ważnym aspektem jest ponadto odpowiednie dopasowanie kształtu oprawek do zarysu twarzy. Nie zapominaj również o tym, że okulary przeciwsłoneczne nie są jedynie dodatkiem na plażę. Jeżeli chcesz odpowiednio dbać o wzrok, noś je przez okrągły rok. Wbrew pozorom są one najbardziej wskazane zimą. Odbijające się od śniegu promienie słoneczne sprawiają bowiem, że promieniowanie UV atakuje oczy ze zdwojoną siłą. Po ochronę należy też sięgać w pochmurne dni, kiedy promienie padające pod niskim kątem stwarzają zagrożenie dla wzroku. Pamiętaj przy tym, że okulary przeciwsłoneczne muszą być dopasowane do Twoich oczekiwań estetycznych i prowadzonego przez Ciebie trybu życia. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie świetny look i doskonałe samopoczucie!

Komentarze